Zombi zamlara bütçe indirimi göründü!

Zombi zamlara bütçe indirimi göründü!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 122.93’lük Yeniden Değerleme Oranı’nın (YDO) vergi, harç ve cezalarda yol açacağı acımasız zamlara bütçe freni göründü.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre TBMM’ye sunulan 2023 bütçe yasa teklifinde vergi, harç ve cezalar için yüzde 123’e varan oranlar yerine yarı yarıya indirimli zamlı tarifeler yer aldı.

Bütçe teklifine göre, önümüzdeki yıl başından itibaren YDO ile otomatik yüzde 123 artması beklenen vergiler yüzde 64.3, harçlar yüzde 42.7, trafik başta olmak üzere para cezaları ise yüzde 72.8 oranında artırılarak tahsil edilecek.

Bütçe verileri, vergi ve harçlarda Cumhurbaşkanlığı’nın vergi ve harçlarda zam oranını yarıya kadar indirme yetkisini kullanacağı, cezalarda ise yeni bir yasal düzenleme yoluyla indirime gidileceğinin işaretini verdi.

İNDİRİM ÖNCEDEN PLANLANMIŞ

İndirim konusunda iktidarın seçim öncesi nasıl bir yol izleyeceği henüz belirsizliğini korurken 2023 bütçesinde vergi, harç ve cezalara ilişkin gelir tahminleri indirimin çok önceden planlandığını ortaya koydu.

Verilere göre ekonomi yönetimi, ekonomide oluşacak büyüme dışarıda tutulduğunda motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 64.3 civarında bir gelir artışı planlıyor. Harçlarda yüzde 42.7’lik ilave gelir bekleyen iktidar para cezalarından elde edeceği tahsilatta ise yüzde 72.3 artış bekliyor.

Bu veriler, Cumhurbaşkanı yetkisiyle vergi ve harçlarda indirim yetkisinin yüzde 50’ye varan oranlarda kullanılacağını, cezalar içinse yeni bir yasal düzenleme yapılarak Cumhurbaşkanı’na yeni bir indirim yetkisi verileceğini gösteriyor.

İşte indirimli vergi ve cezalar

Bütçe verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, önümüzdeki yıl pasaport harçlarının YDO kadar artırılması halinde örneğin 1 yıllık pasaport çıkarmanın maliyeti 452 liradan bin 8 liraya çıkacak. Ancak bütçedeki gelir hedefi bu tutarın 645 lira civarına indirileceğini işaret ediyor. Aynı şekilde B sınıfı ehliyet alanlar 2 bin 490 lira yerine bin 594 lira, aracını yanlış yere park edenlere kesilecek ceza da 874 lira yerine 677 liraya düşürülecek. Ancak seçim de dikkate alındığında bu zamların daha da aşağı çekilmesi sürpriz olmayacak.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir