Haber Buketi

Yunanistan seçimleri sonrası çarpıcı açıklama: Erdoğanlaşma süreci

Yunanistan seçimleri sonrası çarpıcı açıklama: Erdoğanlaşma süreci

Online İSG Eğitimi

Yunanistan’da solcu MeRA25 partisi lideri ve eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, sağcı Yeni Demokrasi’nin yüzde 40’tan fazla oy almasını “Yunanistan’da Erdoğanlaşma artık tamamladı” sözleriyle yorumladı.

Seçimde yüzde 2,5 oyla baraj altında kalan ve hezimet yaşayan MeRA25’nın lideri Varufakis, Yeni Demokrasi lideri ve Başbakan Kriakos Miçotakis’in muhalefete karşı ezici zafer kazandığını söyledi. Büyük oy kaybeden ana muhalefetteki SYRIZA’nın yaşadığı hezimetin, solla iş birliğine gitmeme kararının bir sonucu olduğunu savunan Varufakis, sonuçları “büyük bir muhafazakarlık tsunamisi” diye niteledi.

Partisinin de sonuçları analiz edeceğini kaydeden Yunan siyasetçi, hiçbir partiyle ittifaka gitmeyeceklerini söyledi.

Dünkü seçimlerde Yeni Demokrasi’yi sırasıyla oyları yüzde 31’den yüzde 20’ye düşen SYRIZA, PASOK-KINAL ittifakı, Yunanistan Komünist Partisi ve Yunan Çözümü izledi.

SYRIZA’NIN IMF İLE ANLAŞMASINA KARŞI ÇIKMIŞTI

Aynı zamanda ekonomist olan Varufakis, SYRIZA iktidarının maliye bakanı olmuş, ancak ülkedeki kriz sürecinde SYRIZA hükümetinin IMF ile anlaşması üzerine görevinden istifa etmişti.

Mera25 partisi, 2019 genel seçimlerinde yüzde 3,44 oy alarak meclise girmişti.

Dünkü seçim sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi tek başına hükümet kurmak için mecliste yeterli çoğunluğu sağlayamadığı için ikinci tura gidilecek.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir