Yılbaşı ruhunu hissettirecek en iyi 10 film

Yılbaşı ruhunu hissettirecek en iyi 10 film

Covid salgını, Rusya ve Ukrayna Savaşı, İran’daki karışıklıklar, sığınmacı sorunu derken dünya oldukça zorlu bir süreçten geçiyor; ama bir yandan da yeni bir yıla girmeye hazırlanıyor.

2023’e sadece birkaç gün kaldı ve tüm sıkıntılardan sonra yeni yıl ruhunu yakalamak pek de kolay olmayabilir. Sonuçta yeni yıl demek, her zaman yeni umutlar demekken tüm dünya özellikle son iki yıldır her seferinde çok daha zorlu bir yıla ‘merhaba’ dedi. Ancak yine de gelecekten umudu kesmemek için yeni yıl ruhunu yakalamak önemli.

İşte o eğlenceli ruhu yakalamanıza yardımcı olacak, içinizi ısıtacak ailecek izleyebileceğiniz 10 film…

ŞAHANE HAYAT

1946 yapımı film pek çok film listesinde yeni yıl ruhunu tanımlayan filmlerin başında geliyor. Orijinal adı It’s a Wonderful life olan Frank Cappa’nın yönetmenliğini, senaristliğini ve aynı zamanda da yapımcılığını üstlendiği filmde James Stewart ve Donna Reed başrolü paylaşıyor.

Yılbaşı zamanı umutlarını kaybetmiş ve intiharın eşiğine gelmiş bir adam, bir melekle karşılaşır ve dileğini söyler. Biraz karanlık başlayan film izleyenlere; sonunda yeni yıl, yeni umutlar ve var olanlara teşekkür etmeyi hatırlatıyor.

BENİM GECEM

Charles Dickens’ın Tuhaf Bir Yılbaşı Gecesi’nden uyarlanan Benim Gecem (Scrooged) Bill Murray’nin muhteşem performansıyla Noel dönemlerinin kalsikleşen filmleri arasında. Frank Cross, son derece bencil ve kötü bir medya patronudur; ancak bihayet yılbaşı gecesi yaptığı hatalarla yüzleşmeye başlar…

2022’nin z raporunu alıp, yeni yıl için hedefler koyan, planlar yapan ve kendi için sözler verenlere ilham olacak bir film.

EVDE TEK BAŞINA

Hiç şüphesiz yılbaşı denilince akla ilk gelen filmler arasında Evde Tek Başına (Home Alone) yer alıyor. Chris Columbus’un yönetmenliğinde Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Catherine O’Hara gibi yıldızların yer aldığı film tam bir aile komedisi. 1990 yılında vizyona girse de yılların eskitemediği Evde Tek Başına, kalabalık bir ailede yaşayan Kevin’ın yılbaşı zamanını evde tek geçirmek zorunda kalmasıyla başlar ve hiç beklenmedik maceralarla devam eder.

Film, aynı zamanda Star Wars, Harry Potter, Indiana Jones gibi filmlerin müziklerine imza atan başarılı müzisyen John Williams’ın müzikleriyle de unutulmaz sahnelere sahip.

MESAJINIZ VAR

Meg Ryan ve Tom Hanks’in başrolde yer aldığı film, unutulmaz romantik komediler arasında yer alırken yılbaşı ruhuna da yer verir. İnternet ve kişisel bilgisayarlar henüz emekleme dönemlerinde olmalarına rağmen bir sohbet odasında tanışan Kelly ve Joe, aslında gerçek hayatta birbirlerinin ezeli düşmanlarıdır.

1999’da vizyona giren film, artık romantik komedi türünün klasikleri arasında da sayılabilir.

TATİL

Kate Winslet, Cameron Diaz, Jack Black ve Jude Law gibi birbirinden ünlü isimle tam bir yıldızlar geçidi sunan Tatil (The Holiday), yılbaşı döneminde aşktan kaçmaya karar verip yalnızca kendileri için bir şeyler yapmak isteyen iki kadına odaklanıyor.

2006 yılında tam da yılbaşı döneminde vizyona giren film, son zamanlarda sık sık gündeme geliyor. Hatta son olarak bir devam filmi için hazırlıkların başladığı yönündeki haberleri filmin yönetmeni Nancy Meyers reddederek bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

THE KNIGHT BEFORE CHRISTMAS

2019 yapımı film, romantik komedinin vazgeçilmez ambiyansı yılbaşını kullanmayı unutmuyor. Filmde geçmiş zamanlardan gelen bir şövalye ile kendini işine adamış bir öğretmenin aşkına odaklanır. Film, aynı zamanda Meg Ryan ve Hugh Jackman’ın başrollerini paylaştığı Büyülü Çift’i (Kate ve Leopold) de hatırlatırken fantastik öğelerin romantik komedilerde de kullanılabileceğini gösteren başka bir yapım olarak izleyenler karşısına çıkıyor.

KUTUP EKSPRESİ

Robert Zemeckis imzalı 2005 yapımı film, aslında yılbaşı ruhunu buram buram hissetiren filmlerin başında geliyor. Artık Noel Baba’ya inanmaktan vazgeçen ufak çocuğun esrarengiz bir trenle Kuzey Kutbu’na yolculuğu ekrana yansır. Eleştirmenlerden özellikle bir animasyon film olarak teknik alanda yakaladığı başarı için övgüler almıştır.

EFSANE BEŞLİ

Animasyonların sadece çocuklar için olduğunu düşünenleri yanıltacak bir başka yapım daha… Efsane Beşli (Rise of the Guardians) yılbaşı ruhunu hatırlatmak için tüm güçlerini birleştiriyor ve ortaya izlemesi son derece keyifli bir hikaye çıkarıyor.

Kötü ruh Pitch Black çocukların mutluluklarını yok etmek ve bu sayede dünyayı ele geçirmek ister. Ancak Jack Frost, Noel Baba Kuzey, diş perisi, Paskalya Tavşanı ve iyi rüyalar ruhu Sandy ona engel olmak için bir araya gelir.

HEDİYE OPERASYONU

Yılbaşı denilince ilk akla gelen tabii ki de hediye… Noel Baba’nın görevi de tüm dünyadaki uslu çocuklara hediyelerini bırakmak. Ancak bu büyük hediye operasyonunda bir sorun yaşanır ve Noel Baba’nın biraz sakar ancak iyi kalpli oğlu Arthur bu sorunu çözmeye çalışır.
Detaylarıyla son derece eğlenceli bir hikaye yaratılırken yılbaşında izlenecek filmlerde ilk sıraya yerleşebilir.

KLAUS

Netflix’in ilk animasyon filmi olarak izleyenlerin karşısına çıkan Klaus, derinlikli hikayesiyle pek çok kişiyi kendine hayran bırakan bir yapım.

Noel Baba’nın tarihteki yerine alternatif bir hikayeyle yaklaşan yapım, hem çizimleriyle hem de hikayesiyle sadece çocukları hedef almıyor. 2019 yapımı film, ayrıca En İyi Animasyon Oscar’ına da aday olmuştu.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir