Yapay zeka destekli mikro robotlar bizi ameliyat veya tedavi edebilir

Yapay zeka destekli mikro robotlar bizi ameliyat veya tedavi edebilir

Bilim insanlarının, yapay zeka (AI) kullanarak geliştirdiği yüzebilen küçük robotlar, bir gün vücudunuza ilaç vermek veya içinizde hassas ameliyatlar yapmak için kan dolaşımınıza girebilirler.

Minik robotların vücutta yüzebilmesi ve sağlık sorunlarını hassas bir şekilde çözebilmesi fikri uzun zamandır bilim kurgunun konusuydu.

Ancak yapay zeka destekli robotikte büyük bir atılım sayesinde, “nanobotların” gerçeğe dönüşmesine bir adım daha yaklaşmış olabiliriz.

Daily Star’da yer alan habere göre, ABD’deki Santa Clara Üniversitesi ve Hong Kong’daki Hong Kong Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, derin öğrenme AI teknolojisinin yardımıyla mikro robotlara yüzmeyi başarıyla öğretti.

Bu, küçük robotların artık tıpkı bakteriler gibi insan vücudunda yüzebileceği ve fütüristik tıp için büyük etkileri olduğu anlamına geliyor.

FARKLI HIZLARDA VE YÖNLERDE YÜZMEYİ ÖĞRENDİLER

Communications Physics’te yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılardan oluşan ekip, yapay zeka destekli robotlarının tıpkı insanlar gibi farklı hızlarda ve farklı yönlerde yüzmeyi öğrenebildiklerini söyledi.

Makine mühendisliği bölümünde yardımcı doçent olan Alan Tsang, “Yüzmeyi öğrenen bir insana benzer şekilde, mikro yüzücü, ‘vücut kısımlarını’ – bu durumda üç mikro parçacık ve genişletilebilir bağlantı – kendi kendini hareket ettirmek ve döndürmek için nasıl hareket ettireceğini öğrenir” dedi. 

Araştırmacılar, tüm vücut tarafından işlenmesi gereken tek bir hastalık için ilaç almak yerine, bunun gibi ‘mikro robotlar’ ilacı doğrudan soruna iletebilir ve kötü yan etkilerden kaçınmanıza yardımcı olabileceğini umut ediyor.

veya Doktorlar, küçük yüzücüler, bir cerrahın ulaşmakta zorlanacağı yerlerde hassas kesikler yapabildikleri için, vücudun derinliklerinde ameliyat için kullanmayı bile düşündüler.

 

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.