Yanık Ülke’yi her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor

Yanık Ülke’yi her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor

Antik çağ coğrafyacısı Strabon’un ‘Yanık Ülke’ olarak tanımladığı Manisa’daki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nı yılda 30 bin kişi ziyaret ediyor.

Manisa’daki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı, yılda 30 bin kişi ziyaret ediyor. Ziyaretçilerin önemli bölümünü araştırmacılar ve öğrenciler oluşturuyor. Turistik amaçla ziyarete gidenlere doğada yürüyüş fırsatı sunan 2 bin 320 kilometrekarelik jeopark, yer bilimcilere de bilimsel çalışma yapma olanağı sağlıyor. Jeoparkta volkan konileri ve sönmüş lav kalıntılarını inceleyen öğrenciler ve bilim insanları, bölgeden taş örnekleri de toplayabiliyor.

SANDAL DİVLİT VOLKAN KONİSİ BİLİM İNSANLARININ İLGİ ODAĞI

Son olarak 12 bin yıl önce aktif olduğu belirtilen Sandal Divlit Volkan Konisi, yer bilimi alanında çalışan akademisyen ve öğrencilerin en çok vakit geçirdiği noktaların başında geliyor. Zirvesine 750 metrelik yürüyüş yoluyla ulaşılabilen Sandal Divlit Volkan Konisi’nin binlerce yıldır özelliklerini koruması dolayısıyla yer bilimi açısından büyük öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Bilimsel toplantılara da ev sahipliği yapan jeopark, son olarak 6-8 Ekim’de düzenlenen Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumu’nda 72 bilim insanını ağırladı.

“VOLKANIN NASIL OLUŞTUĞU 7’DEN 70’E HERKESE ANLATILABİLİYOR”

Manisa Büyükşehir, Kula ve Salihli belediyeleri tarafından kurulan Jeopark Belediyeler Birliği, bölgede akademik çalışma yapmak isteyen bilim insanlarına konaklama, ulaşım ve rehberlik desteği verip, jeopark sahasının Avrupa ve UNESCO Jeoparklar Ağı standartlarına uygun biçimde faaliyet göstermesi için gerekli yatırımları yapıp, finansal ve lojistik desteği sağlıyor.

Jeopark Belediyeler Birliği Müdürü Jeofizik Mühendisi Yiğit Karakuzu, “Burası volkan konisinin özelliklerini 7’den 70’e tüm ziyaretçilerimize anlatabildiğimiz bir bölge olduğu için hem bilim hem turizm hem de eğitim açısından çok önemli bir bölge. Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yer bilimleriyle alakalı, coğrafyayla alakalı ya da sadece turizm amaçlı buraya gelenler, bir volkanın nasıl oluştuğunu, neler yaşayıp bu hale geldiğini görüp, anlayabiliyor” dedi.

“BURADA OLMAK HEYECAN VERİCİ”

Polonya’dan jeoparka giden yabancı öğrencilerden Aleksandra Stafiet, “Türkiye’de ilk kez bulunuyorum ama Türkiye’ye aşık oldum. Bu ülkenin bu kadar güzel olacağını hayal etmemiştik. Gençler ve genç öğrenciler için gerçekten inanılmaz bir fırsat bu” diye konuştu.

Kuzey Makedonyalı Ivana Tosevska da “Volkanik arazi aktif olmamasına rağmen fotoğraf çektirmek için inanılmaz bir yer ve birçok fotoğraf çektik. Burada olmak heyecan verici” ifadesini kullandı. (AA)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir