Valilik, İBB’ye yazı gönderdi; belediye başkanları dahil üst düzey devlet zevatının yabancı diplomatlarla görüşmesi Dışişleri iznine bağlanmış

Valilik, İBB’ye yazı gönderdi; belediye başkanları dahil üst düzey devlet zevatının yabancı diplomatlarla görüşmesi Dışişleri iznine bağlanmış

İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği yazıda belediye başkanlarının dahil üst düzey devlet zevatının yurt dışı temsilcilerle görüşme yapmak için Dışişleri’nden izin alacağı ifade edildi.

İstanbul Valiliği, “Yabancı temsilcilik mensuplarının randevu talepleri” başlığıyla İBB’nin tüm kuruluşlarına yazı gönderdi. 

Yazıda, belediye başkanlar, bakan ve valiler dahil; yurt dışı temsilcilerle görüşme yapmak için Dışişleri Bakanlığı’ndan görüş alınması gerektiği belirtildi.

Odatv’nin haberine  göre; İBB’ye gönderilen yazıda, “Cumhurbaşkanlığının 03 Haziran tarihli yazısında, ülkemizde akredite büyükelçi, maslahatgüzar, başkonsolos ve uluslararası kuruluş temsilcileri başta olmak üzere yabancı temsilcilik mensuplarının Sayın Bakanlarımız ve Valilerimiz dahil üst düzey zevattan ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluş yetkililerinden telefon görüşmesi de dahil olmak üzere randevu taleplerinin re’sen karşılanmaması, taleplerin Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü üzerinden yapılması gerektiği konusunda yönlendirilmesi ve Dışişleri Bakanlığımız görüşünün alınması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunun belirtildiği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığının 21 Haziran 2022 tarihli sayılı yazısında ifade edilmiştir” denildi.

Ayrıca “Bu kapsamda, yabancı temsilcilik mensuplarının randevu talepleri konusunda Cumhurbaşkanlığının 03 Haziran 2022 tarihli yazısında belirtildiği şekilde hareket edilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim” ifadelerine yer verildi.

İmamoğlu’ndan tepki

Öte yandan İmamoğlu, Florya’daki İstanbul Vizyon 2050 Tanıtım ve İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Kampüsü açılış programında yaptığı konuşmada karara tepki gösterdi. 

İmamoğlu, “Bu hamlelerin sadece merkezi idarenin toplum nezdindeki çürümüşlüğünü göstermek dışında anlamı yoktur” diye konuştu.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.