Üniversite öğrencileri, 41. kuruluş yıl dönümünde YÖK’ü protesto etti: “Gençlik biat etmeyecek; YÖK, Saray gidecek”

Üniversite öğrencileri, 41. kuruluş yıl dönümünde YÖK’ü protesto etti: “Gençlik biat etmeyecek; YÖK, Saray gidecek”

İzmir’de üniversite öğrencileri, Yükseköğretim Kurumu’nu (YÖK) 41’inci kuruluş yıl dönümünde protesto etti. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan ÖSYM binası önünde bir araya gelen üniversiteliler, “Gençlik biat etmeyecek; YÖK, Saray gidecek” yazılı pankart taşıdı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; öğrenciler adına açıklama yapan Birkan Polat, YÖK’ün, bundan 41 yıl önce 6 Kasım 1981’de, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ürünü olarak kurulduğunu söyledi.

Polat, “Üniversitelerin özellikle toplumsal bilimsel bilgi üretim merkezleri oluşuna temelden bir ket vuran YÖK, aynı zamanda üniversite içlerindeki saldırıları ile mekanın tahribatına da önayak olmuştur. On yıllar süren bu ket vurma ve tahribat ile toplumsal muhalefette büyük bir karşılığı olan üniversitelilerin sesi kısılmaya, mücadelesi engellenmeye çalışılmaktadır” dedi.

“Üniversiteler cinsiyetçi ve LGBTİ+ fobik uygulamalar ile donatılmıştır”

YÖK çalışanlarının atamalarının Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmasıyla kurumun içinin boşaltıldığını ve üniversite yönetimlerinin Saray’a bağlandığını söyleyen Polat, şöyle devam etti: 

“AKP-MHP ittifakının politikası olan ve yıllardır memleketin her bir yanına yansıyan belediyelere kayyum atanması, son süreçte üniversiteler için de bir politika haline gelmiştir. Bu politika ile üniversiteler ÖGB’ler ile donatılmış, üniversiteliler bir topluluk etkinliği yapmakta bile zorlanmış, üniversiteler cinsiyetçi ve LGBTİ+ fobik uygulamalar ile donatılmıştır.

“Üniversitelerimiz 2015’ten bu yana kayyumlarla yönetilmektedir”

Üniversitelerimiz 2015’ten bu yana kayyumlarla yönetilmektedir.  Boğaziçi direnişinde AKP iktidarı gözaltı ve tutuklamalarla üniversitelilerin sesini kısmayı hedeflese de yükselen sesi bastıramamıştır. Üniversitelerimizde yurtlara, yemekhanelere, kantinlere her gün zam geliyor. Yeterli ve nitelikli yurtlara, gıdaya ulaşamıyoruz. 850 liralık burslar ile geçinemiyoruz. Okul materyallerini almakta bile güçlük çekiyoruz. Saray’a bağlanan YÖK’ün kuruluşunda buradan yineliyoruz: Gençlik biat etmeyecek, YÖK, saray gidecek.” 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir