Haber Buketi

Ülkedeki son seks kölesi hayata veda etti

Ülkedeki son seks kölesi hayata veda etti

Online İSG Eğitimi

Tayvan’da kadınların refahı için çalışan Taipei Kadınlara Yardım Vakfı 22 Mayısta yaptığı basın açıklamasında, 2. Dünya Savaşı’nda Japon imparatorluk askerleri tarafından seks kölesi (Comfort Women) olduğu belirtilen ve ülkede bu kadınların sonuncusu olduğuna inandıkları 92 yaşındaki kadının, 10 Mayısta yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Vakıf açıklamasında “Kadınlara Yardım Vakfı, Tayvan’ın müfredatının, Ulusal Tarih Müzesi’nin ve tarih kitaplarının Tayvan’daki seks köleleri hakkındaki tarihsel gerçeği kaydetmesi gerektiğini savunmaya devam edecek böylece bu tarih, bir kişinin ölümü nedeniyle yok olmayacak” denildi. Ayrıca “Savaş altında kadınlara yönelik cinsel şiddetin zararlarını, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyet şiddetinin zararları hakkında eğitim vermeye ve duyurmaya devam edeceğiz, ayrıca Japon hükümetinden kadın ve ailesinin üyelerinden özür dilemesini ve tazminat vermesini talep etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

200 BİN KADIN OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Taipei Kadınlara Yardım Vakfı, toplamda 200 bin oldukları iddia edilen bu kadınlardan 2 bininin Tayvanlı olduğunu, 1992 yılında yaşayan 59 tanesini tespit ettiklerini açıklamıştı.

Tayvan’ın güneydeki Tainan şehrinde 2018’de savaş sırasında zorla seks kölesi yapılan kadınlar için bir anıt dikilmişti. (DHA)

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir