Haber Buketi

TÜYAP Balkanlar’a açıldı

TÜYAP Balkanlar’a açıldı

Belgrad’da Mayıs 2022’de International Trade Fair(ITF) şirketini kurarak global alanda varlığını güçlendiren Tüyap, bu adımıyla global varlığını güçlendirmenin yanında ülkemizin ihracat hedeflerine sağladığı katkıyı da artıracak.

Türkiye’nin ilk fuarcılık şirketi olan TÜYAP Fuarcılık Grubu İstanbul, Bursa, Konya, Adana ve Samsun’dan sonra Belgrad’da 18 Mayıs 2022 tarihinde International Trade Fair (ITF) şirketini kurarak, fuarcılık faaliyetlerini Sırbistan ve Balkanlar’a taşıdı. Yurt dışında hâlihazırda Moskova, Tiflis, Üsküp, Ljubljana ve Tahran irtibat ofisleri ve 27 ülkedeki 80’in üzerinde temsilcilik ağı bulunan TÜYAP, ITF bünyesinde açılan Belgrad Fuar Merkezi’ndeki ilk etkinliklerini geçen hafta gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz hafta eş zamanlı gerçekleşen All4Wood Balkanlar Uluslararası Orman Ürünleri, MDF, Yonga Levha, Parke, Mobilya Yan Sanayi ve Aksesuarları, Ağaç İşleme Makineleri ve Kesici Takımlar Fuarı ile WindoShow Balkanlar Uluslararası Pencere, Kapı, Cam ve Ekipman Fuarı oldu.

YERLİ FİRMALARIN İHRACAT HACİMLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Fuarlarda, Türkiye ihracatına büyük katkısı olan ağaç işleme endüstrisinin ve pencere – kapı – cam endüstrisinin gelişmiş teknolojiler ile üretilmiş ürünleri yer aldı. Her iki sektörün saygın meslek örgütleri Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği (AİMSAD) ve Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği (MAKSDER) iş birliğiyle gerçekleşen fuarlarda Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Romanya ve Slovenya gibi önemli mobilya ve orman ürünleri pazarlarının isimleri de yer aldı. Balkan ülkelerinin kilit karar verici isimleriyle güçlü iş bağlantıları kuruldu.

All4Wood’da ve WindoShow’da toplam 126 katılımcının ürün ve hizmetleri ziyaretçilerle buluştu. 114’ü Türkiye’den, 12’si Sırbistan’dan katılımcı yer aldı. Türkiye’den katılımcıların yüzde 90’ı 2023’te Sırbistan’daki şirketlerle iş birliği yapmayı planlıyor.

TÜYAP’IN bu global atılımı ile ilgili görüşleri alınan TÜYAP Fuarcılık Grubu İcra Kurulu Başkanı Zeynep Ünal Öztop, “Belgrad Fuar Merkezi’nde hazırlayacağımız ihtisas fuarları sayesinde dünya fuar endüstrisi rekabeti içinde ülkemiz fuarcılık çabalarının güçlü bir düzeye erişmesinde 44 yıla yaklaşan emeğimiz ile ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca ülkemizin yeni ihracat hedefleri çerçevesinde Balkan coğrafyasındaki pozisyonunu güçlendirmeyi, karşılıklı ticareti daha verimli ve güçlü bir boyuta taşıyabilmeyi hedefliyoruz. Belgrad’daki yapılanmamızla Türk firmalarının yurt dışı açılımını destekleme, ihracat bağlantılarına katkı sağlama misyonumuzu bir adım öteye taşıdık” ifadelerini kullandı.

Balkanlardaki bu yeni merkezin ülkemizi derinden etkileyen depremin yaralarını sarmada da etkin rol oynayacağına inandığının altını çizen Öztop sözlerine şöyle devam etti: “Hepimizi derinden sarsan deprem afetinin ardından, yaraların sarılması ve maddi manevi desteklerin sürebilmesi için hep birlikte ekonomimizi ayakta tutmaya ihtiyacımız var. Hepimiz kendi faaliyet alanımızda ne yapıyorsak onun en iyisini yapacağız ki toparlanmak mümkün olsun. TÜYAP Fuarcılık Grubu olarak bu uzun ve zorlu yolda sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu süreçteki önceliğimiz depremden etkilenen bölgelerden katılım gösterecek firmalarımız başta olmak üzere tüm katılımcı firmalarımıza yeni ihracat kanalları ve iş hacmi yaratmak olacak. Sırbistan Belgrad’da açtığımız şirketimiz de yeni ihracat potansiyelleri oluşturarak aynı amaca hizmet edecek, ülkemizden şirketlerin yurt dışına açılmasına ve iş hacimlerini büyütmelerine katkı sağlayacak.”

patronlardunyasi.com

İyi Partiİyi Parti

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir