TÜSİAD Başkanı Turan: Kredi kanalları erişilebilir hale gelmeli

TÜSİAD Başkanı Turan: Kredi kanalları erişilebilir hale gelmeli

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Kredi kanallarının süratle erişilebilir hale gelmesi ve iş dünyasıyla makul şekilde buluşması gerekiyor” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turan, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede “Finansmana erişimde ve finansman maliyetlerinde çok ciddi çalışmamız gereken konular var. Kullanılan krediler işletme sermayesi ve ticari krediler. Kredi kanallarının süratle erişilebilir hale gelmesi ve iş dünyasıyla makul şekilde buluşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Turan, gıda ve enerji arzında problemler olduğunu belirterek “Sanayiciler olarak arzda problem olmayacak şekilde önümüzü görerek planlama yapmak istiyoruz. Ancak şu an birkaç ay sonrasını planlama şansı olmuyor, enerji girdi oranı yüksek olan sektörler çok ciddi olumsuz olarak etkileniyor” diye konuştu.

Enerji fiyatları, son 5 yılın ortalamasının çok üzerinde

Gelecek sene son 5 yılın yüzde 75 üzerinde enerji fiyatlarıyla karşı karşıya olunacağını kaydeden TÜSİAD Başkanı, “özellikle enerji girdi oranı yüksek olan sektörlerin ihracatında olumsuzlukları şimdiden yaşamaya başladık diyebilirim” dedi.

Enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Turan “Konutta yüzde 50, sanayide yüzde 30 civarında tasarruf potansiyelimiz var, yani her yıl 30-35 milyar dolar tasarruf yapma potansiyelimiz var, o yüzden enerjinin etkin ve verimli kullanılması gerektiğini vurguluyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir