Türkleri çok kızdırmıştı! Alman enişteyi sandıkla gönderdiler

Türkleri çok kızdırmıştı! Alman enişteyi sandıkla gönderdiler

Türk kızı Zübeyde ile evli olan Frankfurt Belediye Başkanı Feldmann’ın görevden alınması için yapılan referandumda “evet gitsin“ diyenlerin oranı yüzde 95 oldu. Türk eşine yüksek maaş kıyağı çekmekle suçlanan ve istifa etmemekte direnen Feldmann, halk oyuyla gönderiliyor.

Almanya’da her yaptığı hareket bir öncekinden daha kötü sonuçlar doğuran Frankfurt Anakent Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın görevden alınması için yapılan referandumdan yüzde 94.8 “Evet gitsin” oyu çıktı.

Oyların yüzde 83’ü sayıldı ve “Kalsın” diyenlerin oranı, yüzde 5.2 oldu. Türk eşi Zübeyde’ye yüksek maaş kıyağı çekmekle suçlanan Feldmann, bunun bedelini ağır ödedi. Feldmann, 2024’e kadar sürmesi gereken görevini bırakacak.

153 BİN OY LAZIMDI, FAZLASI GELDİ

Başta partisi SPD olmak üzere, tüm partilerin gitmesini istediği Feldmann, istifa etmemekte direnince, referandum kararı alınmıştı. 508 bin seçmenin olduğu kentte, oylamanın geçerli olması için en az 153 bin kişinin oy vermesi gerekiyordu, bu rakam 160 bine dayandı.

Sandıktaki oylar 100 bini aştı ve bir o kadar da mektupla oy verildi. Böylece katılımcı oranı yüzde 40’ları geçti. İkinci baraj ise, katılımcıların en az yüzde 75’inin “Evet“ demesiydi. O oran da aşıldı.

Oy verme işlemi 08.00’de başladı ve oylama 18.00’e kadar sürdü. Oylamanın bitmesinden sonra Feldmann, belediyeye gelerek sonuçları beklemeye başladı. Mektupla oy sayımı uzun sürdüğü için sonuçların iki saate kadar kesinleşmesi bekleniyor. Ancak mektupla oylarda da oranın aynı kalacağı, “Evet“ sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.

TÜRKLER’E “SANDIĞA GİTMEYİN” RİCASI

Feldmann, dün Frankfurt ve çevresindeki cami derneklerinde sözü geçen bir Türk yöneticiyi ve bazı Türkler’i arayarak, mahkemede hata yaptığını, o sözleri avukatının söylediğini ve çok pişman olduğunu, kızına da kendini affettirmeye çalışacağını belirtti. SÖZCÜ’ye konuşan Türk yönetici, Feldmann’ın Türk kökenli seçmenlerin sandığa gitmemesini arzu ettiğini söyledi.

Türk eşi Zübeyde’ye (36) yüksek maaş için kıyak çekmek ve sosyal yardım kuruluşu AWO’dan seçim yardımı almakla suçlanan Feldmann (64), iddiaları reddetmişti.

Halen yargılaması süren Feldmann, “Zübeyde ile hamile kaldığı için evlenmek zorunda kaldım. Onların değer yargıları öyleydi. Çocuğumuzu da aldırmak istemiştim, ama kabul etmedi“ demişti. Mahkemedeki bu sözler, seçmenleri daha da kızdırdı ve “Eşi ve çocuğunu mahkemeye alet etmekle“ suçlanmıştı. Türk kadınlar da Feldmann’a karşı bildiri yayınlamıştı.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir