Türkiye karşıtı ABD’li senatör Erdoğan’ın fotoğrafıyla kürsüye çıktı: F-16 satışını engelleyeceğim

Türkiye karşıtı ABD’li senatör Erdoğan’ın fotoğrafıyla kürsüye çıktı: F-16 satışını engelleyeceğim

Ankara karşıtı açıklamalarıyla tanınan ve Yunan lobisinin ABD’deki en önemli temsilcilerinden biri olan ABD’li senatör Bob Menendez yeni açıklamalarda bulundu.

ABD Senatosu’nda Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak da görev üstlenen Menendez, Erdoğan’ın yaptığı 11 Aralık’ta “Atina rahat durmazsa vururuz” açıklamayı gündeme getirdi. Senatoda söz alıp konuşma yapan Menendez, Erdoğan’ın açıklamaları hakkında, “Sadece rahatsız edici değil aynı zamanda kabul edilemez” dedi.

Konuşması sırasında Menendez, Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile birlikte çekilmiş fotoğrafını da gösterdi. Menendez, “Erdoğan’ın ülkesindeki baskısının yanı sıra diplomasi politikası da tamamen korkunç. Fakat tek bir şey net o da ABD’nin Erdoğan’ın hamlelerini ciddiye alması gerektiği. Uluslararası yasaları çiğnediği zaman Erdoğan’ı sorumlu tutmalıyız” ifadesini kullandı.

“GURURLA TAŞIRIM”

Menendez, “Eğer insan hakları ihlallerine karşı durmak beni Erdoğan’ın düşmanı yapıyorsa, sivil Ermenileri öldürmek için Azerbaycan’a silah desteği vermeye karşı çıkmak Erdoğan düşmanı yapıyorsa, Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıması ve Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini söylemek beni Erdoğan düşmanı yapıyorsa ben bu unvanı gururla taşırım” dedi.

Menendez ayrıca, “Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak Erdoğan bütün bölgedeki saldırgan tavrını durdurana kadar herhangi hiçbir F-16 satışını onaylamayacağım” dedi.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir