Haber Buketi

Türk Mutfağı Haftasında Hırvatistan’daki etkinlikte “deprem” anması

Türk Mutfağı Haftasında Hırvatistan’daki etkinlikte “deprem” anması

Online İSG Eğitimi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası’nın” ikincisi başladı. Yurt içi ve yurt dışında düzenlenecek etkinliklerle Türkiye’nin birbirinden güzel yiyecekleri yurt dışında insanların beğenisine sunuluyor.

Türkiye’nin yurt dışındaki çeşitli temsilciliklerinde “Türk Mutfağı Haftası” sevinçle kutlanırken, Hırvatistan’daki söz konusu haftanın kutlama girişimleri birtakım tepkilere yol açtı. Başta Osmanlı ve Ortadoğu mutfağı olmak üzere Türk mutfağı kategorilerinde eserler yazan şef Yunus Emre Akkor, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla eleştirilerin hedefi oldu. Akkor, çeşitli yiyeceklerle donatılmış masanın fotoğrafını paylaşarak şunları söyledi:

“Hırvatistan’da hazırladığımız yemekte, Bakanlar ve Genelkurmay Başkanı’nın olduğu protokol masasında, ülkemizdeki yaşanan deprem felaketi sebebiyle içimizin burukluğunu bir nebze de olsa yansıtabilmek için kırık tabaklar kullandık”

Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran ise Akkor’un bu paylaşımını kendi hesabından da yayınladı. Zagreb Büyükelçiliği ise, resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım ile “Türk yemeklerini seven tüm Hırvat dostlarımızı bu akşam Gallo Restaurant’a şef Yunus Emre Akkor ve ekibinin hazırladığı özel menümüzün tadını çıkarmaya davet ediyoruz” dedi.

Öte yandan Hırvatistan’ın en ünlü lokantası olarak bilinen “Gallo”da düzenlenecek olan etkinlikte 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilin mutfağına ait yiyeceklerin ser alacağı ifade edildi.

Bununla birlikte depremzedeleri anmak ve deprem felaketine dikkat çekmek için kırık tabakların kullanılması sosyal medyada yoğun tepkilere neden oldu.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir