Tüketici güven endeksinde sınırlı artış

Tüketici güven endeksinde sınırlı artış

TÜİK verilerine göre tüketici güven endeksi, kasım ayında aylık bazda yüzde 0.6 artarak 76.6 değerini aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 oranında arttı; ekim ayında 76.2 olan endeks, kasım ayında 76.6 olarak gerçekleşti.

Alt endekslere bakıldığı zaman, mevcut dönemde hanenin maddi durumu, kasım ayında, bir önceki aya göre yüzde 1.5 artarak 58.3 oldu. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi ise ekim ayına göre yüzde 0.5 gerileyerek 75.8 değerini aldı.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ise bir önceki aya göre yüzde 3.4 artarak 80.5 olarak gerçekleşti. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi kasım ayında yüzde 1.2 gerileyerek 91.9 olarak açıklandı.

Endeksin 100’den küçük olması kötümser beklentileri gösteriyor

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir