Tiyatro kooperatiflerinin birlik statüsünde birleşmesi talep edildi

Tiyatro kooperatiflerinin birlik statüsünde birleşmesi talep edildi

Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun girişimiyle çalışmalarına başlayıp bugün 75 özel tiyatronun dahil olduğu Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların ayakta kalmasının ancak somut ve sürdürülebilir çözümlerle mümkün olduğunu vurguladı. Yapılan yazılı açıklamayla yeni yıl için de özel tiyatrolar için acil çözüm çağrısı yinelenerek, “tüm tiyatro kooperatifleri birlik statüsünde birleşmeli” denildi.

.

Yapılan açıklamada, “Tiyatro Kooperatifi, 21 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile film gösterimleri ve konserlerden alınan eğlence vergisi oranının yüzde sıfır olarak belirlenmesi üzerine 24 Aralık Cumartesi günü #ArtıkÇözümİstiyoruz başlığıyla bir kampanya başlattı” ifadlerine yer verildi.

.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SORUNU VAR

Açıklamada yaratıcı kadroları, üretimleri, oyuncuları, teknik personeli ve seyircisiyle, başta kültür sanat ekosistemi olmak üzere tüm yaratıcı endüstrileri besleyen, Tiyatro Kooperatifi’nin sürdürülebilirlik sorunu vurgulandı. Ayrıca bu sorunların raporlandığı özel tiyatro alanının, ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği desteği göremediğini kamuoyuna duyurarak yetkili kurum ve kuruluşları Kooperatif’in taleplerini gerçekleştirmeye davet edildi.

.

TALEPLER

* Özel tiyatro biletlerindeki KDV oranı kalıcı olarak sıfırlanmalı veya en alt vergi diliminden değerlendirilmelidir.
* Kurumlar ile Gelir Vergisinin yüksek dilimleri; özel tiyatrolar üzerinde bir yüktür ve bu yük kaldırılmalıdır.
* Özel tiyatrolara sponsor olan gerçek ve tüzel kişilerin yaptığı harcamalar, Kurumlar/Gelir Vergisinden mahsup edilebilmelidir.
* Özel tiyatroların bağış ve/veya yardım alabilmesi sağlanmalıdır. Özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışan Tiyatro Kooperatifi, yeni yılda da Türkiye’deki özel tiyatrolar için 21. yüzyılda dünya standartlarında tiyatro yapabilme alanını tesis edebilmek hedefiyle çalışmaya ve dayanışmayı büyütmeye devam edecek.

.

TİYATRO KOOPERATİFİ HAKKINDA

Tiyatro Kooperatifi, mesleki alanda özel tiyatroları temsilen, tiyatro sektöründeki tüm üretim ve uygulama süreçlerinin iyileştirilmesi ve profesyonelleştirilmesi amacıyla, 26 Haziran 2019’da İstanbul’daki özel tiyatroların bir araya gelmesiyle kuruldu. Yönetim kurulu başkanlığını Yeşim Özsoy’un üstlendiği Tiyatro Kooperatifi’nin yönetim kurulu Ersin Umut Güler, Hakan Silahsızoğlu, Mert Fırat, Muharrem Uğurlu, Volkan Yosunlu ve Vildan Güleç’ten oluşuyor. Tiyatro Kooperatifi’nin şu anda 75 ortağı bulunuyor ve güç birliği her geçen gün artıyor. Bu dayanışmayı tüm Türkiye’ye yaymayı arzulayan Tiyatro Kooperatifi, bu doğrultuda bölgesel kooperatifleşme çalışmalarına da destek veriyor ve tüm tiyatro kooperatiflerinin birlik statüsünde birleşmesini hedefliyor.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir