Haber Buketi

Ticaret Bakanlığı’ndan esnafa “etiket” uyarısı

Ticaret Bakanlığı’ndan esnafa “etiket” uyarısı

Online İSG Eğitimi

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte turistler de Türkiye’ye akın etmeye başladı. Ticaret Bakanlığı ise turistik bölgelerde bulunan esnaflara bir takım ‘uyarılarda’ bulundu. Tv100’den Sertaç Murat Koç’un haberine göre Ticaret Bakanlığı’ndan esnaf örgütlerine gönderilen yazıda, turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde bulunan dükkânlarda satılan ürünlere etiket konulmadığı, bu durumun turistlerin mağduriyetlere yol açtığı ve Türk turizmi açısından güven kaybına neden olduğu belirtildi.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da fiyat etiketleri konusunda hükümler bulunduğu anımsatılan yazıda, perakende satışa arz edilen malların üzerinde etiket olmasının zorunlu olduğu ifade edildi. Buna göre, turistik bölgelerde satılan ürünlere konulacak etiketlerde malın özelliği, vergiler dâhil satış fiyatı, birim fiyatı, fiyatın uygulanmaya başlandığı tarih, yerliyse “yerli malı” ibaresi yer alacak.

Turistlere yönelik satışa sunulan içecek gibi ürünler depozitoluysa, bu da belirtilecek. Söz konusu uyarılar etiketlerde Türkçe olarak yer alacak. Etiket ve listelerde satış fiyatları, “Türk lirası”, “TL”, “£” simgesi şeklinde yazılacak. Etiketler el yazısı ya da dijital çıktı şeklinde olabilecek. Etiket koymanın mümkün olmadığı yerlerde ise görülebilir yerlere fiyat listeleri yerleştirilecek.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir