The Economist araştırdı: İstanbul, Avrupa’nın en az ‘yaşanılabilir’ şehri oldu

The Economist araştırdı: İstanbul, Avrupa’nın en az ‘yaşanılabilir’ şehri oldu

The Economist dergisi, Küresel Yaşanabilirlik Endeksi’nin sonuçlarını açıkladı. Avrupa ülkelerininde bulunan 38 şehirin karşılaştırıldığı araştırma sonucunda, Batı Avrupa ile Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki hayat standartı farkı büyümeye devam etti. İstanbul, en az ‘yaşanılabilir’ şehir seçilirken; Doğu Avrupa şehirleri Bakü ve Bükreş, İstanbul’un ardından son 3 sırayı tamamladı.

Avusturya’nın başkenti Viyana, 99.1 puanla, son 5 senede 3’üncü kez Avrupa’nın en ‘yaşanılabilir’ şehri seçildi. Viyana’nın ardından Avrupa’nın en yaşanılabilir şehirleri listesinde 98 puanla Danimarka’nın başkenti Kopenhag gelirken, İsviçre’nin Zürich ve Cenevre şehirleri sırasıyla 96.3 ve 95.9 puanla 3’üncü ve 4’üncü sırayı aldı.  Almanya’nın Frankfurt  şehri ise 95.7 puanla 5. oldu.

38 şehrin değerlendirildiği listede Avrupa’nın en az ‘yaşanılabilir’ şehri 57.7 puanla İstanbul olarak kaydedildi. İstanbul’u, 58.3 ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü, 65 puanla Romanya’nın başkenti Bükreş, 68.2 puanıyla Rusya’nın St. Petesburg şehirleri takip etti. Bulgaristan’ın başkenti Sofya ise 68.6 puanla Avrupa’nın en az yaşanılabilir 5’inci şehri oldu.

Savaş ve artan enflasyon etkiledi

Derginin yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın Ukrayna’yı 24 Şubat’taki işgali ve küresel ölçekte artan enflasyonun, şehirlerin puanlamasına etki ettiği belirtildi. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle St. Petesburg, artan enflasyon yüzünden ise İstanbul’daki hayat standartlarında gerileme olduğu belirtildi. 

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin ardından Kiev, bu yılki listeye alınmadı. Kiev, önceki listelerde sıklıkla Avrupa’nın en az ‘yaşanılabilir’ 5 şehri arasında bulunuyordu.

Grafik: The Economist

 

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.