TESK Başkanı Palandöken: Zincir marketlerde ekmek, sigara, alkol, et, balık satışı yasaklansın

TESK Başkanı Palandöken: Zincir marketlerde ekmek, sigara, alkol, et, balık satışı yasaklansın

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken; ekmeksigara, alkollü içecek, et, balık ve elektronik eşya satışının marketlerde yasaklanması ile ilgili talebini ilgili bakanlıklara iletti.

Mynet’in aktardığına göre; zincir marketlerdeki fahiş fiyat artışlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerle mücadele etmekte güçlük çeken esnaf perakende kanunuyla ilgili yeni bir düzenleme talep etti. Palandöken, yasa değişikliği önerisini hem Ticaret Bakanlığı hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletti.

“Marketlerin indirim ve reklam bütçeleri sınırlandırılsın”

Bendevi Palandöken, elektronik ticarete dair yasal düzenlemeyi hatırlattı ve zincir marketler için de benzer öneri getirdi. Palandöken, “Zincir marketler, hızlı tüketim malları dışındaki ürünlerle kendi özel markalı ürünleri satmasın. Marketlerin indirim ve reklam bütçeleri sınırlandırılsın. Devlete lisans bedeli ödesin. Kurallar belli olmalı” diye konuştu.

Palandöken, zincir marketlerin satabileceği ürünlerin belirlenmesi gerektiğini ifade ederek; ekmek, sigara, et, alkollü içecek, mobilya, elektronik eşya, cep telefonu, beyaz eşya, hırdavat, ayakkabı, kıyafet, ev tekstili, deniz ürünleri pastane ürünleri, otomobil araç gereçlerinin buralarda satılmaması gerektiğini söyledi.

TESK Başkanı Palandöken, marketlerin haftada bir gün tatil yapmaları; diğer günlerde de sabah 10.00’da açılıp, akşam 19.00’da kapanmaları gerektiğini ifade etti.  

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir