Taksim’de, Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek isteyen gruba polis engeli

Taksim’de, Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek isteyen gruba polis engeli

Ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra cuma günü hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin ölümünü Taksim’de protesto etmek isteyen İranlı grup polis tarafından engellendi. Polise tepki gösteren iki kadın ise gözaltına alındı.

Karar gazetesinde yer alan habere göre; İran’da Mahsa Amini’nin zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ahlak polisi tarafından tutuklanmasının ardından öldürülmesi tüm dünyada tepki ile karşılanıyor.

İstanbul’da da İran’daki baskıcı yönetime ve polis şiddetine dikkat çekmek isteyen İranlılar, Beyoğlu Taksim’de protesto eylemi düzenlemek için bir araya geldi. İranlıların protesto eylemi, polis tarafından engellendi. 

Grup, polisin engeline tepki göstererek, “Özgürlük isteyen kadınlar öldürülüyor. Özgürlükten başka hiçbir şey istemiyor kadınlar. Başka ne isteyecekler? Kadınların başlarına zorla başörtüsü takıyorlar. Kadınlar özgür olmak istiyorlar. Başlarını örtmek ya da örtmemek kararını kendileri vermek istiyorlar. Kardeşlerimiz başörtüsü takmadı diye öldürülüyor” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN: “Ahlak polisi tarafından darp edildi”; İran’da gözaltına alındıktan sonra komaya giren kadın hayatını kaybetti

TIKLAYIN: İran’da Mahsa Amini’nin gözaltında ölümüyle başlayan protestolarda beş kişi hayatını kaybetti

TIKLAYIN: Amini’nin ‘Ahlak Polisi’ tarafından tutuklandıktan sonra ölmesinin ardından İran’da protestolar başladı

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.