Suriyelilerin dönüşü işvereni üzdü: ‘Türk ustalar çok para istiyor’

Suriyelilerin dönüşü işvereni üzdü: ‘Türk ustalar çok para istiyor’

Suriyelilerin ülkelerine dönmeye başlamalarının, başta tekstil olmak üzere birçok sektörde eleman açığına yol açtığı belirtiliyor. Düşük maaşla çalıştırdıkları Suriyelilerin gidişi karşısında işverenler ise durumlarının zorlaştığından yakınıyor.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli‘nin haberine göre İstanbul’da deri imalatının kalbi olarak bilinen Zeytinburnu’nda şu an bin kişiye ihtiyaç bulunuyor. Bir deri atölyesi sahibi olan Şehmuz Kıran Altıparmak, eleman bulamadıkları için sektörde yüzde 30 kapasite ile çalışıldığı söyledi.

Maaşlarının daha az olması nedeniyle zamanında Türk işçi yerine Suriyeli istihdam ettiklerini söyleyen Altıparmak “Şimdi ülkelerine geri dönmeye başladılar. İki yıldır dikim ustalığı yapan çalışanımız işi bıraktı. Türk ustalar da çok para istiyor” açıklaması yaptı.

Suriyeli deri dikim ustasının aylık 7 bin 500 liraya çalıştığını söyleyen Altıparmak “Bugün aynı işi yapacak olan Türk usta 15 bin lira istiyor. Bunu verecek bütçemiz yok, işleri çok kaliteli olmasa da uygun maliyetli olduğu için yabancı çalışan tercih ettik, ancak şu an bulamıyoruz” diye konuştu.

60 BİN AÇIK VAR

Habere göre sektör temsilcileri yalnızca tekstil sektöründe bugün 60 bin ara eleman açığı bulunduğunu söylüyor. Deri imalathanelerinde ise ihtiyaç 10 binin üzerinde. Aynı şekilde mobilya sektöründe 25 bin, takım tezgâhı ve makine sektöründe 20 bin, turizm ve yeme içme sektöründe 15 bin, otomotiv ve yan sanayide 5 bin eleman açığı bulunuyor.

Hazır giyim sektörüne imalat yapan bir başka üretici Serkan Durmaz ise “Kesim, baskı, dikim ve kalite kontrol gibi ustalık istemeyen alanlarda da açığımız var. Nitelikli elemanı geçtik, niteliksiz bile bulmak zor. İmalathanelerde mültecilerin sayısı azalınca, onlar da fiyatlarını yükseltti. En basit işi yapan işçi asgari ücrete çalışmıyor. Türk işçiler ise hâliyle 8 bin liradan aşağı iş beğenmiyorlar” diye konuştu.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.