Haber Buketi

Stratejist Şatıroğlu: Borsada kalıcı yükseliş için ya içerideki para KKM’den çıkmalı ya da dışarıdan para gelmeli

Stratejist Şatıroğlu: Borsada kalıcı yükseliş için ya içerideki para KKM’den çıkmalı ya da dışarıdan para gelmeli

Online İSG Eğitimi

Stratejist Tunç Şatıroğlu, borsada kalıcı yükseliş için gerçekleşmesi gereken şartları sıraladı. 

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Şatıroğlu, “Borsada kalıcı yükseliş olması için içerideki paranın kur korumalıdan çıkıp borsaya gelmesi veya dışarında taze para gelmesi gerekiyor.

Kur korumalıdan paranın çıkması için dolar çok artacak beklentisinin bitmesi gerekiyor veya kur korumalı uygulamasının bitmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Şatıroğlu, dışarıdan para gelmesi için piyasalara güven verilmesi, dolar kurunda artış beklentisinin kaybolması içinse dolar/TL’de önce sert bir yükseliş, ardından da yatay seyir gelmesi gerektiğini belirtti.

Bu yıl yüzde 20 oranında kaybettirdi

Şatıroğlu, yabancı yatırımcının enflasyona, Merkez Bankası rezervine ve cari açığa baktığını paylaşımında belirtti.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, perşembe günü yüzde 0,50’lik yükselişle 4449 puan seviyesinden işlem görüyor. BIST 100, yatırımcısına bu hafta yüzde 4,92, son bir ayda yüzde 11,57, 2023’te ise 20 oranında kaybettirdi. 

Şatıroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Borsada kalıcı yükseliş olması için içerideki paranın kur korumalıdan çıkıp borsaya gelmesi veya dışarında taze para gelmesi gerekiyor.

Kur korumalıdan paranın çıkması için dolar çok artacak beklentisinin bitmesi gerekiyor veya kur korumalı uygulamasının bitmesi gerekiyor.

Dolar çok artacak beklentisinin bitmesi için doların çok artması sonra da sabit kalması veya ağır ağır artması gerekiyor.

KKM uygulamasının bitmesi bu yıl içinde beklenmiyor.

Dışarıdan taze para gelmesi için piyasalara güven vermek gerekiyor.

Yatırımcıya güven vermek demek, can, mal, inanç ve ırz güvenliği vermek değildir. Hiçbir yabancı yatırımcı Türkiye’ye yatırım yaparsam beni öldürmezler yaralamazlar, malımı çalmazlar, zorla sünnet etmezler gibi sebeplerden yatırım yapmaz. Önce enflasyonun düştüğünü görmek ister.

 

 
TCMB rezervlerine ve cari açığa bakarak para biriminin değerinin koruyup koruyamayacağına bakar. Enflasyonla mücadele ediyorum diyen acaba sıkı para politikası uyguluyor mu diye bakar. Kararını ona göre verir.”
 
stratejist satiroglu borsada kalici yukselis icin ya icerideki para kkmden cikmali ya da disaridan yXztflVJ

 

 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir