Haber Buketi

Stratejist Ertem: Türkiye’de iki büyük banka, Arjantin örneği üzerinde çalışıyor

Stratejist Ertem: Türkiye’de iki büyük banka, Arjantin örneği üzerinde çalışıyor

Online İSG Eğitimi

İstanbul Portföy Stratejisti Güzem Yılmaz Ertem, “Türkiye’nin önemli iki büyük bankasında birkaç gündür Arjantin örneği çalışılıyor. Bankalar ‘Arjantin’deki bankacılık sistemi nasıl işliyor?’ sorusuna cevap verecek çalışma yaptırıyor” ifadelerini kullandı. 

Güzem Yılmaz Ertem, Ekonomim’den Burcu Göksüzoğlu’na değerlendirmelerde bulundu. Ertem, makroihtiyati tedbirlerin seçimden sonra devam edebileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Makro ihtiyati tedbirler özellikle kur üzerinden devam edecek. Banka hazineleri, saat 11-11.30’a kadar ellerindeki dövizi Merkez Bankası’yla hedge etmeye çalışıyorlar. 11.30’dan sonra kimseye şans tanımıyor. Yani diyelim ki bir tüzel ya da vatandaş saat 11.30’dan sonra döviz almak istedi, bu bankanın açık pozisyonu oluyor. Türkiye’de tüm bankaların hepsine farklı limit tanınıyor ama toplamın 1.5 milyara gerilediği söyleniyor.”

“Cumhur İttifakı senaryosunda Orta Doğu sermayesine güveniliyor”

Ertem, “Tam anlamıyla bir sermaye kontrolü gelir mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Ben yerel seçimlere kadar gerçekten tam bir sermaye kontrolünün gelebileceğini düşünmüyorum. Rusya’ya kabaca 65 milyar dolar ödememiz var. Mesela bunun ötelenmesi konuşuluyor. Cumhur İttifakı senaryosunda biraz daha Orta Doğu sermayesine güveniliyor. Bazı Türk bankalarına talep olur mu? Varlık Fonu içindeki şirketlere yatırım çekilir mi? Dolayısıyla sistem refaha kavuşmayacak ama yerel seçimlere kadar yüzdürülebileceğini düşünüyorum.”

“Bankalar ‘Arjantin’deki bankacılık sistemi nasıl işliyor?’ sorusuna cevap arıyor”

Krediler konusuna da değinen Stratejist, Bankalarda ticari kredi faizlerine bakıldığında orada bir sürü limitler var. Hal böyle olunca da kredi mevduat makası ve kredi mevduat rasyosu kabaca 8-10 yılın en düşük seviyesinde. KKM için olumsuz senaryo var. Son parametre ise ellerindeki tahvil portföyü. Bu konuda Türkiye’nin önemli iki büyük bankasında birkaç gündür Arjantin örneği çalışılıyor. Bankalar ‘Arjantin’deki bankacılık sistemi nasıl işliyor?” sorusuna cevap verecek çalışma yaptırıyor” dedi. 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir