Sözcü yazarı Erkin: Açlık sınırı yalan oldu, işçi kaybetti

Sözcü yazarı Erkin: Açlık sınırı yalan oldu, işçi kaybetti

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, asgari ücretin yüzde 30 ara zamla 5.500 liraya çıkarılmasını değerlendirdi. Erkin, Pazarlık sürecinde asgari ücret için 6.391 lira açlık sınırı isteyen Türk-İş’e karşın zammın açlık sınırının altında kaldığını belirtti. 

Asgari ücretle çalışan sayısının 15 milyon 200 bin olduğunu beliren Erkin “Açlık sınırı yalan oldu, işçi kaybetti” başlıklı yazısında şöyle yazdı:

İşte tam da bu yüzden asgari ücret ekonomi-politiktir! Siyasal, sosyal ve ekonomik boyutları olan sınıfsal nitelikli bir pazarlıktır. Ve bu pazarlık sadece masa başında olmaz. Müzakereler sırasında sendikaların greve çıkması, ortak eylemle harekete geçmeleri ve masa başına müdahale etmeleri gerekmiyor mu?” 

administrator
Nig Akademi kuruluşu olan Haber Buketi, hiç bir siyasi otoritenin etkisi altında kalmadan, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışını hayata geçirmek için tüm gücüyle çalışıyor. Nig Akademi, insan emeğinin tüm değerlerin üzerinde olduğu bilinciyle hareket ederek, çalışan, çalışma koşulları, çevre ve sağlık koşullarının ürün ve hizmet standartlarıyla bir bütün olduğuna inanır

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.