Sokaktaki köpekler için ‘plastik atıklı yiyecek’ tehlikesi: ‘6-7 saat içinde…’

Sokaktaki köpekler için ‘plastik atıklı yiyecek’ tehlikesi: ‘6-7 saat içinde…’

Adana’da öğretim üyesi ve üniversite öğrencilerinden oluşan Mikroplastik Araştırma Grubu, son dönemde hayvan dışkılarında plastik poşetlere rastladı.

Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Cenk Er, Covid-19 pandemisi nedeniyle özellikle 2020 yılından bu yana sokakta yaşayan hayvanlarda, yabancı plastik materyallerden doğan vakaların arttığını vurguladı.

Beslenme sırasında bünyeye alınan plastik materyallerin, hayvanların bağırsaklarında mekanik tıkanıklığa yol açtığını belirten Dr. Er, ölüme de neden olduğunu söyledi. 

‘PLASTİK MATERYALLERLE BESLEME YAPILMAMALI’

Sokakta yaşayan köpeklerin dışkılarında görülen poşetlerle ilgili Dr. Cenk Er, dedi. 

‘6-7 SAAT İÇİNDE ÖLÜME NEDEN OLABİLİYOR’

Atık plastiklerin sokakta yaşayan hayvanlara verdiği zararları sıralayan Dr. Er, şöyle konuştu: 

“Belki de 2-3 gündür bir şey yememiş olan hayvan bu açlığıyla birlikte poşetle ya da köpük tabaklarda konulan o yemeğe iştahla saldırıyor. Böylelikle plastiği ya da sünger materyali de bünyesine alıyor. Bunlar bağırsaklarda emilmiyor ve akut reaksiyonlara neden oluyor. Yutmuş olduğu plastikler ya da yem niteliğinde olmayan yabancı materyaller başta mide olmak üzere sindirim sisteminin diğer kısımlarında zamanla mekanik tıkanıklıklara sebep oluyor. 6-7 saat içinde ise sindirim sisteminden geçiş problemi yaşanıyor ve hayvan önce sancılanmaya daha sonra kusmaya başlıyor. Tıkanıklık devam ettikçe başka problemler ortaya çıkıyor. Bu durum hayvanın, gözden uzakta hiç kimsenin görmediği bir yerde ölümüne neden oluyor.” 

Plastik kullanımının kısıtlanması ve doğaya atılmaması gibi basit önlemlerle sokaktaki hayvanların zarar görmesinin önüne geçilebileceğine vurgu yapan Dr. Cenk Er, yetkililerin de sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve sürekli takiplerinin yapılması konusunda çalışmalarını artırması gerektiğini kaydetti. 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.