Sokak ortasında infaz edilen Sinan Ateş cinayetinde yeni gelişme

Sokak ortasında infaz edilen Sinan Ateş cinayetinde yeni gelişme

Ankara’da, eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş (38), motosikletli bir kişinin silahlı saldırısı sonrası hayatını kaybetti. Aynı saldırıda yanında bulunan arkadaşı Selman Bozkurt ise omzundan vurularak yaralandı. Ateş’in cenazesi Bursa’da dün toprağa verildi. Cenazede Ateş’in 2 çocuğunun, eşinin ve sevenlerinin feryatları yükseldi. Ateş’in cenaze törenine MHP’den katılım olmaması dikkat çekti.

Ankara Valiliği, Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında, 3 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti faillerinden olduğu değerlendirilen 1 kişi ve olaya karışan 2 kişi olmak üzere 3 kişi gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili diğer kişi ve faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ettirilmektedir.” ifadesine yer verildi.

Demirağ, Sinan Ateş’in ölümü hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Demirağ, “Sinan Ateş suikastı siyasi cinayettir” dedi.

Demirağ’ın paylaşımları şu şekilde:

“Sinan Ateş suikastı siyasi cinayettir. Azmettirenler kriminal çeteyi taşeron olarak kullanmıştır. Bunu “Adli vaka” diye yutturmaya kalkışabilirler. Polisin üzerinde yoğun baskı iddialarını ciddiye almalıyız.

Bir dönem Türkmen Dağına giden daha sonra İstanbul-Maltepe-Gülsuyu’nda çeteleşen bir ekip var. Başlarında “Dado” isimli biri var. Doğukan Yardak… Yurt dışında firari. Polisin elinde bir Dado daha var. Muhtemelen ördek…

Tetikçi Eray Özyağcı’da firar Vedat Balkaya-Motoru kullanana polisin elinde konuşmaya başladı. İrtibatlılar Hakan Saraç, Suat ve Zekeriya’da yardım-yataklıktan gözaltında. İlk ifadede “Dado ayaklarına sıkın demişti” diye konuşan zanlı irtibatları konusunda fazla bilgisi yok.

Olay yerinden motosikletle Gölbaşı’na gidip orada kendilerini bekleyen araç ile İstanbul’a gitmeyi planladıklarını söyledi. Ancak tetikçi Eray Özyağcı Gölbaşı buluşmasına gitmedi. Ve firari.

Şu anda siyasi uzantısına ulaşmak zor görünüyor. HTS kayıtları ve diğer irtibatlarla gerçekler ortaya mutlaka çıkacak! Takipçisi olacağız!”

21 YAŞINDAKİ HASAN FERİT GEDİK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Maltepe Gülsuyu’nda 29 Eylül 2013 tarihinde uyuşturucuya karşı yapılan yürüyüş protestosu sırasında 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik öldürülmüştü.

Gülsuyu’nda çete birçok saldırı gerçekleştirmiş çok sayıda vatandaş yaralanmıştı.

MHP’DE SESSİZLİK

Ateş’in saldırı sonrası ölümünden sonra MHP ve Ülkü Ocakları’nın konuyla ilgili bir açıklamada bulunmaması dikkat çekti.

Muhalefet partileri Ateş’in ölümüyle ilgili “taziye mesajı” yayınlayıp cinayete tepki gösterirken, MHP ve Ülkü Ocakları ise cinayete sessiz kaldı. MHP’ye yakınlığıyla bilinen Türkgün gazetesi de eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine yer vermedi.

Konuyla ilgili MHP’li bir yetkili de açıklamada bulunmadı.

GÖREVDEN AYRILMA SÜRECİ

Cinayetin ardından Ateş’in 2020 yılında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevinden ayrılmasıyla sonuç veren olay da yeniden gündeme geldi.

Atatürk karşıtlığıyla tanınan ve gerçek adı Niyazi Birinci olan Yavuz Bahadıroğlu, TRT 1’de yayınlanan “Ya İstiklal Ya Ölüm” dizisindeki Atatürk’ün övgüsünden rahatsız olarak, “TRT’ye bu dizi kimler tarafından dayatıldı bilmiyorum ama hesabı iktidardan sorulur” diye yazmıştı.

Sinan Ateş de Twitter hesabından Bahadıroğlu’nun bu mesajına, “FETÖ’nün alternatif tarih tezlerinin savunucusu olan Yavuz Bahadıroğlu, hiçbir zaman Türk tarihini bütün olarak görmemiş ve romanlarında genç zihinlere gizli nifak tohumları ekmeyi vazife bilmiş bir yazar müsveddesidir. Bir ticani kalıntısı olan Bahadıroğlu’nu memnun edebilmek için Türk tarihinin önemli bir bölümünü yok sayacak değiliz. Türk çocukları Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türk tarihinin büyük simalarını asli kaynaklardan öğrenmeye devam edecektir” diyerek tepki göstermişti.

Sinan Ateş’in bu tepkisi üzerine Bahadıroğlu’nun AKP’nin üst kademesindeki isimlere, bu isimlerin de Bahadıroğlu’nun şikayetini Bahçeli’ye ulaştırmasıyla Sinan Ateş’in görevden alındığı öne sürülmüştü.

Sinan Ateş ise 2 Nisan tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada görevden ayrıldığını şöyle duyurmuştu:

“9 Ocak 2019 tarihinden itibaren şerefle yürütmekte olduğum Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlığı görevimden akademik çalışmalarım ve üniversitedeki görevim nedeniyle bugün itibariyle Liderimizin müsaadeleriyle ayrıldım. Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı, ömür boyu taşıyacağım en kutsal unvan olacaktır. Ülküdaşlarım haklarını helal etsinler. Bu can bu bedende oldukça Liderim Sayın Devlet Bahçeli’nin ve davamın emrinde olacağım.”

İYİ PARTİLİLİ İSİMLERLE OLAN FOTOĞRAFINI PAYLAŞMIŞTI

Sinan Ateş, saldırıdan bir gün önce, yani dün de (29 Aralık 2022) İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde bulunan Mahmut Korkmaz ve İbrahim Sungur ile çekildiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Ateş, söz konusu fotoğrafına “Ülkücüyüm demenin zor olduğu günlerde ülkücülük davası uğruna mücadele veren davamızın aksaçlılarıyla” notunu düşmüştü.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir