Sivil mimarlık ödülü aldılar

Sivil mimarlık ödülü aldılar

Fatih Belediyesinin Tarihi Kentler Birliğinin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasına katıldığı iki proje Süreklilik Ödülüne layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliğinin Sivil Mimarı Kültür Mirasımızın Korunması başlığı altında bu yıl 21’incisini düzenlediği yarışmada Fatih Belediyesinin UNESCO Dünya Mirası alanında yer alan Zeyrekteki sivil mimarlık yapılar ile yine ilçedeki tarihi çeşmelerin proje, uygulama ve restorasyon çalışmaları Süreklilik ödülüne layık görüldü.

YAPILARIMIZIN BAKIM VE ONARIM İŞLERİNİ TİTİZLİKLE YÜRÜTÜYORLAR

Ülkemizin tarihi ve kültürel mirasının korunması, kullanılması ve gelecek nesillere taşınılması amacıyla yürütülen sivil mimari yapıların restorasyonu, bakımına büyük önem verdiklerini ve göreve gelir gelmez Kültürel Mirası Koruma Müdürlüğünü kurduklarını belirten Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan konu hakkında şunları söyledi:

“Bugüne kadar 6700 adet sivil mimari yapının güncel durum tespitlerini yaptık, hepsini fotoğrafla belgeledik. İstanbul’un barındırdığı 34.715 adet kültür varlığının yüzde 30u (10.250 Fatihte, sur içinde bulunmakta.

UNESCO tarafından Dünya Miras Alanı olarak ilan edilen 4 bölge de Fatihte. Geleneksel Ahşap Yapı Atölyesinin profesyonel ekibi başta Zeyrek Balat, Fener, Cibali, Küçükmustafapaşa, Yedikule olmak üzere Fatihin her bölgesinde sivil mimari yapılarımızın bakım ve onarım işlerini titizlikle yürütüyorlar.

Şu ana kadar Zeyrek ve Cibali bölgesinde 20 ahşap binanın bakım onarım çalışmaları tamamlandı, 2nci etapta belirlenen 55 ahşap yapının çalışmaları devam ediyor.  Yine ecdat yadigârı tarihi çeşmelerimizin de bakım onarımlarını yapıyoruz. Şu ana kadar 133 tarihi çeşmemizin bakım onarımını tamamladık ve birçoğunu 50 yıl sonra suya kavuşturduk.  Bu çalışmalarımızın Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüle layık görülmesini de önemli buluyorum.  Birlik yönetimine ve jüri heyetine teşekkür ederim.”

Ödüller, 1 Ekim Cumartesi günü Fatih Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Tarihi Kentler Birliğinin 2022 Yılı Birlik Meclisi Olağan II. Toplantısında sahiplerine takdim edilecek. Toplantıda ayrıca yarışmaya katılan projelerin sergisi de yer alacak. DHA

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.