Şekerde büyük oyun: Kilosu 4 TL’den 24 TL’ye çıktı

Şekerde büyük oyun: Kilosu 4 TL’den 24 TL’ye çıktı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Şekerde büyük oyun dönüyor. Bakan maliyeti gerekçe gösteriyor. Şeker fahiş fiyat sürecine girdi, nerede duracak belli değil” dedi.

MAĞDURİYET YOK

Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Nebati, pancar çiftçisi ve çalışanların mağdur edilmediğini savunarak özelleştirme ile hedeflere ulaşıldığını öne sürdü.

Gürer “Şeker pancarı alımı Eylül 2021 başladı ve Aralık 2021’e kadar şeker üretilip stoklandı. ?Çiftçiden tonu 420 TL’ye alınan pancarın küspesi dahi çiftçiye 1.100 TL’ye satıldı. Stoklanan şekerin maliyeti depoda dururken nasıl oldu da arttı? Bir yıl önce 4.5 lira olan şekerin, kamuda 17 liraya, özel sektörde 25 liraya çıkmasını Bakan nasıl üretim maliyetine bağlıyor, anlaşılır gibi değil” dedi.

‘Çiftçi sayısı azalıyor’

– Ömer Fethi Gürer, çiftçi kayıt sistemindeki (ÇKS) çiftçi sayısının sürekli azalmasını, Tarım ve Orman Bakanlığı’na sordu.

Önergeyi yanıtlayan Bakan Vahit Kirişçi, 2001 yılında ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 173 bin olduğunu belirtti.

Gürer, “Türkiye genelinde Ziraat Odası’nın 4 milyon üye rakamı ele alındığında odaya kayıtlı 2 milyon çiftçinin ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ dışında kaldığı görülüyor. Bununda incelenmesi gereken bir durum olduğu açıktır” dedi. (Deniz Ayhan/Sözcü)

administrator
Nig Akademi kuruluşu olan Haber Buketi, hiç bir siyasi otoritenin etkisi altında kalmadan, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışını hayata geçirmek için tüm gücüyle çalışıyor. Nig Akademi, insan emeğinin tüm değerlerin üzerinde olduğu bilinciyle hareket ederek, çalışan, çalışma koşulları, çevre ve sağlık koşullarının ürün ve hizmet standartlarıyla bir bütün olduğuna inanır

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.