Sedat Peker’in uyuşturucu iddiasından 16 ay sona soruşturma başlamıştı: Dosyada tutuklu kalmadı

Sedat Peker’in uyuşturucu iddiasından 16 ay sona soruşturma başlamıştı: Dosyada tutuklu kalmadı

İki yıl önce Kolombiya’da 4.9 ton kokain ele geçirildiğini ve Türkiye’ye gönderileceğini ileri süren organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarından 16 ay sonra başlatılan soruşturmada gözaltına alınan ve yargılanan 16 sanığın tamamı tahliye edildi. Bir sanık avukatı, yaptığı açıklamada, “Sırf iddiaları araştırdık demek için göstermelik olarak bu dosyayı açtılar. Dosyada esas suçlular yok ki” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, geçen sene, Haziran 2020’de Kolombiya’da 4,9 ton kokain ele geçirildiği ve Türkiye’ye gönderileceği iddiasının ardından kokainin eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’a geldiğini de öne sürmüştü. Peker’in iddialarının ardından 16 ay sonra başlatılan soruşturmada gözaltına alınan ve yargılanan 16 sanığın tamamının tahliye edildiği bildirildi.

halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın haberine göre; Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde 16 şüpheli hakkında “Uyuşturucu/uyarıcı madde imalatı ve ticareti yapma” suçundan dava açılmıştı. Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ekim ayında görülen il duruşmada 10 sanık yurtdışı çıkış yasağı konulara tahliye edildi. Davanın dün görülen ikinci celsesinde ise geriye kalan 6 sanık da tahliye edildi. Böylelikle Kolombiya dosyasında tutuklu sanık kalmadı.

Kolombiya makamları, 9 Haziran 2020 tarihinde Buenaventure Limanı’nda gerçekleştirilen operasyonda; Türkiye’ye gönderilmek istenen 4.9 ton kokainin ele geçirildiğini açıklamıştı. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker ise, YouTube’da yayınladığı videolarda Buenaventura Limanı’nda ele geçirilen 4.9 tonluk kokainin alıcısı olarak eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı suçlamıştı. Peker, yakalanan konteynerların numaralarını vermişti.

Söz konusu iddialara ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü 16 ay sonra operasyon yapıldığını duyurmuştu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, 9 Haziran 2020’de Kolombiya yetkililerinin Twitter hesabından yapılan “Buenaventure Limanı’nda gerçekleştirilen operasyonda, 4,9 ton kokain maddesinin ele geçirildiği ve uyuşturucu maddenin Türkiye’ye gideceği” şeklinde iddiaların bulunduğu paylaşım üzerine Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce çalışma başlatıldığı hatırlatılmıştı.

Açıklamada, söz konusu operasyonda ele geçirilen uyuşturucu maddenin iki farklı konteynerde toplam 51,9 ton ağırlığındaki granül kauçuk maddesine emdirilmiş şekilde olduğu belirtilerek, Ambarlı Limanı’na gelecek konteynerlerin İstanbul’da faaliyet gösteren şirket sahibi M.K. tarafından alınacağının tespit edildiği aktarılmıştı. Teknik ve fiziki takibin yapıldığının belirtildiği açıklamada 14 şüphelenin gözaltına alındığı duyurulmuştu.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir