Sabah yazarı Güngör: Merkez’in faiz indirimlerinin tüketici kredisi faizine yansıması sınırlı düzeyde; kademeli olarak iyileşme bekliyorum

Sabah yazarı Güngör: Merkez’in faiz indirimlerinin tüketici kredisi faizine yansıması sınırlı düzeyde; kademeli olarak iyileşme bekliyorum

Sabah yazarı Dilek Güngör, Merkez Bankası’nın politika faizini iki yıl sonra tek haneye indirmesinin ardından “faiz indirimlerinin tüketici kredisi faizine yansıması sınırlı düzeyde” olduğunu ve iyileşme beklediğini belirtti. 

Güngör, bugünkü yazısında şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın politika faizindeki indirimleri ve kur korumalı mevduat uygulaması bankaların kaynak maliyetlerinin aşağı gelmesini sağladı. Bu da karlılıklarını destekledi. Biraz kardan feragat etseler bir şey olmaz.

İtiraz edenlere tek hak verdiğim nokta ise tüketici kredileri… Evet, Merkez’in faiz indirimlerinin tüketici kredisi faizine yansıması sınırlı düzeyde. Bugün tüketici kredilerinde ortalama faiz yüzde 30’larda… Bu taşıtta 25, konutta 21’ler civarında… PPK açıklamasında da “Son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının geldiği denge yakından takip edilmektedir” deniliyor. Ben önümüzdeki dönemde kademeli olarak orada da iyileşme bekliyorum.” 

TIKLAYIN – Merkez Bankası iki yıl sonra faizi tek haneye indirdi

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir