Sabah yazarı: “Ekonomiyi kemoterapiye tabi tutmadan” da enflasyonu kontrol altına alacak reçeteler uygulanabilir

Sabah yazarı: “Ekonomiyi kemoterapiye tabi tutmadan” da enflasyonu kontrol altına alacak reçeteler uygulanabilir

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, “Reel sektörün çarklarına çomak sokmadan, “ekonomiyi kemoterapiye tabi tutmadan” da enflasyonu kontrol altına alacak reçeteler uygulanabilir.” görüşünü savundu. 

Müderrisoğlu yazısında, “Salt faiz üzerinden ekonomiyi okuyanlar, “küresel durgunluk ve ciddi işsizlik pahasına” enflasyonla mücadele edeceklerini söylemiş oluyorlar. Oysa, onların ezberinde bile para politikaları enflasyonla mücadelenin tek ve ilk aracı değildir. Maliye politikası ve yapısal tedbir alanında atılacak adımlara, mutedil para politikası önlemlerinin eşlik etmesi halinde de fiyat istikrarı bakımından sonuç alınması mümkündür!” düşüncesini dile getirdi.

Müderrisoğlu şu ifadeleri kullandı: 

“Özetle… Reel sektörün çarklarına çomak sokmadan, “ekonomiyi kemoterapiye tabi tutmadan” da enflasyonu kontrol altına alacak reçeteler uygulanabilir. Bu yönüyle bakıldığında Türkiye’nin, bilhassa gelişmiş ekonomilerdeki yaygın örneklerden ayrıştığı ve an itibariyle bu ayrışmanın Türk ekonomisi bakımından pozitif yönde olduğu söylenebilir. Türkiye’nin başa çıkmaya çalıştığı enflasyon özünde “maliyet kaynaklı!” Küresel “enerji, emtia ve gıda” fiyatlarındaki artışların, Türkiye ekonomisinin kıyılarına da sert biçimde çarptığı, ayrıca ülkemizde geriye dönük fiyatlama alışkanlığını depreştirdiği ve bu sürecin giderek “yapışkan enflasyon” halini almakta olduğu da bir gerçek.”

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir