Rekabet Kurum Başkanı Küle: Zincir marketler dahil 20 teşebbüs hakkındaki soruşturma aralık ayında bitecek

Rekabet Kurum Başkanı Küle: Zincir marketler dahil 20 teşebbüs hakkındaki soruşturma aralık ayında bitecek

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, 5 zincir marketin de aralarında olduğu 20 teşebbüs hakkında rekabeti engelledikleri şüphesiyle yapılan soruşturmada nihai kararın aralık ayında verileceğini söyledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Küle, zincir marketlerle ilgili soruşturma süreci için “Biz aslında bu tedarikçilerle ilgili bulguları ilk soruşturmada elde etmiştik. Fakat soruşturmanın sonuna doğru elde ettiğimiz için, ilk soruşturmaya dahil edemedik. Çünkü yasal süreçte savunmalar ve soruşturmanın devamı buna izin vermedi. Dolayısıyla ikinci bir soruşturma açmak durumunda kaldık” değerlendirmesini yaptı.

Küle, soruşturma heyetinin iki tespitinin bulunduğunu belirtirken, “5 zincir marketin ‘hub and spoke’ ihlali vardı, bir tedarikçinin ise ‘hub and spoke’ ve yeniden satış fiyatı tespiti vardı. Bu yeni soruşturmada büyük tedarikçilerin tamamına yakınında ‘hub and spoke’ ve yeniden satış fiyatı şüphesi var” dedi.

Aralık ayının üçüncü haftasını işaret etti

Küle 6-7 Aralık’ta yapılacak sözlü savunmaların ardından 15 gün içerisinde nihai kararlarını vereceklerini söyledi. Küle, ilk soruşturmanın sonuçlarıyla ilgili soru üzerine de “Eğer ihlal devam ediyorsa bunun biz takipçisi oluruz. Ancak şu anda ikinci tedarik soruşturması nedeniyle yoğun bir çalışma içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Rekabet Kurumu ilk soruşturmasında BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK ve A101’e toplamda yaklaşık 2.7 milyar TL ceza kesmişti. Bu soruşturmanın ardından yine aynı marketlerle birlikte açılan soruşturmaya Coca Cola, Pepsi, Red Bull, Şölen Çikolata, Pasifik Tüketim, Kent Gıda, Horizon Hızlı Tüketim, Haribo Şekerleme, Glaxosmithkline, Frito Lay, Eti, Düzey Tüketim Malları, Doğanay, Beypazarı Maden Suyu, Unmaş da eklenmişti.

“Oransal olarak yüksek cezalar”

Rekabet Kurumu son olarak Meta’ya Facebook, Whatsapp ve Instagram üzerinden topladığı verileri rekabeti ihlal edecek şekilde kullandığı gerekçesiyle yaklaşık 350 milyon TL idari para cezası kesmişti. Bu sürece de değinen Küle, şirketin Türkiye cirosu üzerinden verilen cezasının oransal olarak yüksek bir ceza olduğunu söyledi.

Küle, “Biz bir ihlal tespiti yaptık. Bize ihlalin ortadan kalkmasıyla ilgili tekliflerini getirecekler. Gerekçeli kararın yazımı sürüyor. Bu tamamlandıktan sonra 1 ay süreleri var. Bizim kararımız tekliflerini getirmeleri yönünde. Getirmezlerse ne olur konusunu şuan hiç tartışmayalım” diye konuştu.

Öte yandan Rekabet Kurumu, bugün de çimento sektöründe faaliyet gösteren firmalarla ilgili sözlü savunmaları bugün alacak. Bu kapsamda Baştaş, Limak Çimento, OYAK Çimento, Votorantim, As Çimento, Göltaş, Konya Çimento, Küpeliler Endüstri ve Çimsa ile ilgili savunmalar da bugün tamamlanacak, nihai kararın 2 hafta içinde açıklanması bekleniyor

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir