Reel kesim güven endeksi eşik değer olan 100’ün altında

Reel kesim güven endeksi eşik değer olan 100’ün altında

Reel kesim güven endeksi, kasım ayında 97.9’a geriledi. Endeks, ekim ayında yüzde 100.3 olarak gerçekleşmişti.

TCMB’nin verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0.7 puan azalarak 101.3 değerini aldı.

Endeksin 100’den büyük olması ekonomiye dair iyimserliği, küçük olması ise kötümserliği gösteriyor. 

12 ay sonrası için ÜFE beklentisi ise yüzde 94.1’e yükseldi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada “Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözlenmektedir. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal
stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıfladığı görülmektedir

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin ise azalış bekleyenler lehine döndüğü görülmektedir. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise bir önceki aya göre güçlendiği gözlenmektedir.

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görülmektedir. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin de güçlendiği gözlenmektedir. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 2.2 puan artarak yüzde 94.1 seviyesinde gerçekleşmiştir” ifadelerine yer verildi.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir