Putin’in merakla beklenen konuşmasını son anda ertelemesi kafaları karıştırdı

Putin’in merakla beklenen konuşmasını son anda ertelemesi kafaları karıştırdı

Rusya, 210. güne giren Ukrayna işgalinde ülkenin doğusunda birçok yeri kaybederken dün televizyonda ulusa hitap etmesi beklenen Putin’in heyecanla beklenen sürpriz konuşmasının yayınlanmaması şaşkınlık yarattı. Putin konuşmasını bu sabaha erteledi.

Ukrayna savaşı neredeyse 7 ayı geride bırakırken Rusya ve tüm dünya, dün Devlet Başkanı Vladimir Putin’in akşam televizyondan yapacağı ulusa sesleniş konuşmasına kilitlendi ama konuşmayla ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı.

Rus devlet televizyonundan yapılacağı açıklanan Putin’in ulusa sesleniş konuşması büyük heyecan yarattı. Televizyon yorumcuları saatlerce Putin’in ne söyleyeceğiyle ilgili tahminlerini tartışırken, Rusya liderinin Ukrayna savaşında yaşanan başarısızlık nedeniyle genel seferberlik ilan edeceği iddiası gündeme damga vurdu.

Ancak daha sonra beklenmedik bir gelişmeyle Putin’in konuşmasının ertelendiği ortaya çıktı.  Rus RT kanalının Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, dün akşam Telegram hesabında “Bekliyor musunuz?” diye yazdıktan 42 dakika sonra “Gidin yatın” mesajını paylaştı.

‘SAVAŞ PLANLARI SON ANDA DEĞİŞTİ’

Kremlin’den konuşmanın neden ertelendiği konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Ukrayna’daki üç bölgenin Rusya’ya katılmak için referandum düzenleyeceklerini açıkladığı gün yapılması planlanan konuşmayı, Putin bu sabah yapmaya başladı. Medyaya göre Ukrayna savaşıyla ilgili planlarda “son dakikada yapılan bir değişiklik” nedeniyle Putin’in konuşması ertelendi.

Rusya Parlamentosu’nun dün sıkıyönetim ve askeri seferberlikle ilgili yasalarda cezaları artırma kararı alması, Rusya’nın genel seferberlik ilan edeceği iddiasını güçlendirmişti.
Putin’in konuşmasını ertelemesine Ukrayna’dan da tepki gecikmedi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Oleksiy Arestoviç, Twitter’da “Bir konuşmayı düzenleyemeyenler seferberlik düzenleyecek” ifadelerini kullandı.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.