Putin’i kızdıracak şaka: Sağ kolu Peskov da devreye girdi

Putin’i kızdıracak şaka: Sağ kolu Peskov da devreye girdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilanına tüm dünyadan tepkiler sürerken, ülkesinde de pek çok kişi durumu protesto etmek için sokaklara döküldü, bazıları da Rusya’yı terk etmeye başladı. Ülkede böyle bir atmosfer yaşanırken, Rus gazeteciler canlı yayında Kremlin Sözcüsü Peskov’un oğlunu askeri yetkili gibi arayıp seferberliğe katılması için askere çağırdı. 32 yaşındaki Peskov’un verdiği cevaplar ise gündem oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik çağrısının ardından Ukrayna’ya gitmek istemeyenlerin protesto gösterileri ve ülkeden kaçışları sürerken, Putin’in sağ kolu olarak bilinen Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov’un oğlunun videosu gündeme bomba gibi düştü.

Putin, dün sabah yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Batı’nın Rusya’yı yok etmeye çalıştığını belirterek ülkede kısmi seferberlik ilan etmişti. Savunma Bakanı Sergey Şoygu da kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söyledi.

Putin’in açıklamaları kısa sürede tüm dünyada gündem olurken, seferberlik ilanının yapıldığı gün, Rus gazeteciler canlı yayında Kremlin Sözcüsü Peskov’un oğlunu askeri yetkili gibi arayıp seferberliğe katılması için askere çağırdı.

‘KREMLİN’DE İPLERİ ELİME ALACAĞIM’

Canlı yayında askeri yetkili gibi konuşan gazeteciler Peskov’un oğlunu askere çağırdı. 32 yaşındaki Nikolay Peskov, askeri bir subayla konuştuğunu sanarak cevap verirken, ‘Seferberlik emrine uymak zorunda kalmamak için Kremlin’de ipleri elime alacağım’ ifadelerinde bulundu.

Alexei Navalny destekçilerine ait televizyon kanalında canlı yayımlanan diyalog ise kısa sürede Rusya’da gündem oldu. Peskov’un soyadından dolayı kendisine ayrıcalıklı muamele istemesi dikkat çekti.

‘BENİM KİM OLDUĞUMU ANLAMANIZ LAZIM’

İşte o diyalog;

Rus Gazeteciler:  Burası askeri komiserlik. Yarın sabah 10’da askeri büroya girmeniz gerekmektedir. Bugün size durumu elektronik posta yoluyla da ilettik.

Peskov: Doğal olarak sabah 10’da orada olmayacağım. Benim kim olduğumu anlamalısınız. Ben Bay Peskov’um. Orada [askerlik ofisinde] bulunmam pek doğru değil. Bu durumu farklı yollarla çözeceğim.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

Peskov daha sonra memura babasının Putin’in basın sekreteri ve Kremlin yönetiminin başkan yardımcısı olduğunu ve askerlik şubesine gitmesinin mümkün olmadığını söyledi.

KREMLİN SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Peskov şunları söyledi: “Anavatanı savunmam gerekiyorsa, bu bir sorun değil, ama oraya gelmemin fizibilitesini anlamam gerekiyor.” Ancak Peskov, Putin çağrılmasını emrederse itaat edeceğini de sözlerine ekledi.

Ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından konu kısa sürede gündem olurken, birçok kişi Putin’e bu kadar yakın ismin bile askere gitmek istemezken neden kendilerinin gitmesi gerektiğini sorguladı.

Konuyla ilgili Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan da açıklama geldi. Peskov, ‘şaka metnin tam halinin yayınlanmasını’ talep etti, oğlunun aklanacağından emin olduğunu söyledi.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.