Profesörden ‘Covid-19’ uyarısı: ‘Kırmızı alarm yok ama tedbir alınmalı’

Profesörden ‘Covid-19’ uyarısı: ‘Kırmızı alarm yok ama tedbir alınmalı’

Dr. Uğur Şahin’in Biontech aşısının korumasında kalabilen yeni bir Omicron alt varyantının olabileceği açıklamasına atıfta bulunan Prof. Dr. Şevket Özkaya, PCR testlerinden de kalabilen vakaların aramızda olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Sağlık durumundan şüphe duyan ve Covid-19 belirtilerine benzer şikayetleri olan yurttaşların, mesafe ve bireysel temizlik konularına özen göstermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Özkaya, “Bu yeni durumun nasıl seyredeceği önemli. Covid-19, etkileri hafifleyerek aramızda kalmaya devam mı edecek yoksa eskisi gibi dalga mı oluşturacak? Bu durum, alınacak önlemleri de etkileyecek elbette. Eğer yeni bir Covid-19 mutasyonu ile karşılaşırsak, ülkemizin bu durumdan olumsuz etkileneceğini düşünebiliriz” diye konuştu.

“HAC VAZİFESİNDE, BAYRAM KUTLAMALARINDA VE DÜĞÜNLERDE DİKKAT EDİLMELİ”

Pandeminin ilk zamanlarında özellikle hac vazifesini yapan, düğün ve toplu aktivitelerde bulunan vatandaşlarda ağır vakalar ve ölümlerin görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Özkaya, “Bu yaz yasakların kalkması ile özellikle Kurban Bayramı ve hac vazifesi sonrası vaka sayılarında artış yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

“65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR AŞI OLMALI”

Prof. Dr. Özkaya, 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan ve son aşılarının üstünden zaman geçmiş kişilerin hatırlatma aşılarını olmaları gerektiğini vurguladı. Önümüzdeki aylarda, vakaların artmasıyla birlikte aşının koruyucu etkisinden kaçan yeni bir mutasyon ile de karşılaşılabileceğini dile getirdi. Bu durumda mutasyonlara karşı etkili, yeni bir aşı formuyla tekrar toplu aşılama olabileceği öngörüsünde bulundu.

Prof. Dr. Özkaya, “Vatandaşlar bu konuya bilinçli yaklaşmalı ve toplum olarak üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirerek yeniden yasaklara gerek kalmadan bu virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Yasakların geri gelmesini beklemediğini ifade eden Prof. Dr. Özkaya, sürü bağışıklığı dediğimiz toplumda aşılanan veya belli bir hastalığı atlatan kişilerin, toplumda henüz aşılanmayan veya o hastalığa henüz yakalanmamış kişileri de koruma özelliği olduğunu söyledi.

“Bizde bu durum oldukça etkili oldu ve hastalığı hafif formda geçirmemizi sağladı” diyen Prof. Dr. Şevket Özkaya sözlerini, “Son günlerdeki vaka artışlarının altıncı dalga olduğu düşünülüyor. Ancak, ilk zamanlardaki gibi hastanelerin Covid-19 hastaları ile dolduğu yeni bir dalga şeklinde artış beklemiyoruz” diyerek sonlandırdı.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.