“One Minute krizinin” mimarından skandal Türkiye açıklaması

“One Minute krizinin” mimarından skandal Türkiye açıklaması

13 Kasım’da Suriyeli terörist Ahlam Albashir’in, İstanbul’un kalbi Taksim İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı düzenlemesi sonrasında gündeme gelen Suriye ve Kuzey Irak’a gerçekleştirilen Pençe-Kilit operasyonu ABD medyasının gündeminde.

ABD’nin çok okunan gazetelerinden Washington Post’un köşe yazarı David Ignatius ise Türkiye’yi eleştiren bir yazı kaleme aldı. Türkiye kamuoyunun 2009’da Davos’ta yaşanan “One minute” krizinin mimarı olarak tanıdığı Ignatius, “Türkiye kuzey Suriye’de ateşle oynuyor” başlığıyla bir köşe yazısı yazdı.

Katılımcılar ve kameralar önündeki gerilim uluslararası kriz yaratmıştı.

Makalede Ignatius, ABD medyasında algı operasyonu yapan terörist elebaşı Mazlum Abdi’yle görüştüğünü vurguladı. Hem Abdi’nin hem de ABD’li yetkililerin, “Türkiye’nin saldırısı IŞİD’e karşı devam edilen görevi riske atabilir” açıklamaları yaptığını aktardı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı sözcüsü Albay Joseph Buccino’nun yazılı açıklamalarına yer veren Ignatius, “Buccino bana Türkiye’nin hava atışlarından birinin ABD personelinin 130 metre yakınına düştüğünü söyledi. Bölgedeki Amerikan askerlerinin risk altında olduğunu belirtti” ifadesini kullandı.

Sahnede Erdoğan ile yanındaki Ignatius arasında tansiyon yükselmişti. (Foto: AA)

Makalede, “ABD’li yetkililer Çarşamba günü Türk mevkidaşlarıyla görüştü ve gerilimin azaltılmasını istedi. Fakat bir Pentagon yetkilisi gerilimin azaltılacağına dair bir işaret olmadığını söyledi” denildi.

Ignatius, dönemin başbakanı Erdoğan’a daha az süre tanırken sözünü de kesmişti. (Foto: AA)

Geçmişte de Türkiye karşıtlığıyla bilinen Ignatius, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonu ABD önderliğindeki koalisyonun IŞİD’le mücadelesindeki kırılgan kontrolü istikrarsızlaştırıyorsa normal biri şunu düşünür: Onlar ne biçim bir müttefik” diyerek makalesini sonlandırdı.

DAVOS’TA NE OLMUŞTU?

2009’daki Davos Zirvesi’nde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimın Peres, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın katıldığı panelde moderatör olan Ignatius, Erdoğan’a 12 dakika konuşma süresi vermiş, Peres’e ise 25 dakika vermişti. Bu durum Erdoğan’ı rahatsız ederken devreye girmiş ve “one minute” diyerek bir dakika istemişti. Daha sonra “sürenin dolduğunu” söyleyen Ignatius’a tepki gösteren Erdoğan sahneden inmiş ve bir daha da Davos’a katılmama kararı almıştı.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir