Öğretmenlerin bakanlığa yürümesine izin verilmedi

Öğretmenlerin bakanlığa yürümesine izin verilmedi

Ankara’da Eğitim-İş’e üye öğretmenler sorunlarının çözümü ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı önüne giderek açıklama yapmak istedi. Ancak sabah 09.30 sıralarında sendika genel merkezi önünde toplanan öğretmenler polis barikatı ile durduruldu. Öğretmenler, “Öğretmene saygı istiyoruz. Mustafa Kemal’in öğretmeniyiz” sloganları attı. Polis öğretmenleri anonslarla uyardı. Öğretmenler uyarıya sloganla yanıt verdi.

Eğitim- İş Genel Başkanı Kadem Özbay, polis ile karşı karşıya gelmek istemediklerini dile getirerek, tek isteklerinin sorunlarını bakanlık önünde yapacakları basın açıklamasıyla duyurmak olduğunu aktardı. Özbay, polisin anonsuna karşı, “Biz de Türkiye Cumhuriyeti’nin polisine sesleniyoruz. Aldığınız talimat hukuksuzdur. Öğretmene saygı duyun, barikatı açın.” dedi.

Özbay, polislere, “Bizim yetiştirdiğimiz öğrenciler öğretmenine asla barikat kurmayacak.” diye seslendi.

Öğretmenler bekleyiş sırasında 10’uncu Yıl Marşı ve İzmir Marşı söyledi. Öğretmenler “Özgür basın susturulamaz” sloganı atarak, polisin belirlediği noktada duran basın mensuplarının daha rahat görüntü alabilecekleri bir noktaya gelmelerine izin verilmesini sağladı. Öğretmenler, “Basının olmadığı basın açıklaması olur mu?” diyerek polise tepki gösterdi.

Öğretmenlerin MEB önüne yürümek için saat 09.30’da başlattığı eylem Sendika Genel Merkezi önünde sürüyor. Başkent Ankara’da dün de Eğitim Sen üyelerinin MEB’e yapmak istedikleri yürüyüş polis barikatı ile engellenmişti. (ANKA)

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.