Migros araştırması: Tüketiciler, yılbaşı akşamı evde olmayı tercih ediyor

Migros araştırması: Tüketiciler, yılbaşı akşamı evde olmayı tercih ediyor

Araştırmada katılımcıların büyük çoğunluğu yılbaşı akşamında evde ailesiyle birlikte olmayı tercih ediyor.

Migros’un, yılbaşı kutlama alışkanlıklarını ve yeni yıldan beklentileri ortaya koyan araştırmasının sonuçları açıklandı.

Migros’un, gelenekselleşen yılbaşı araştırmasının sonuçları belli oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 80’i yılbaşı akşamını ailesi ile birlikte geçireceğini belirtirken, yüzde 74’ü kendi evinde olmak istiyor.

Araştırma, sağlık, mutluluk ve bol kazancın yeni yıl beklentileri arasında ilk sıralarda yer aldığını ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 85’inin yeni yıldan en büyük beklentisi ise sağlık oldu. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 67’si yılbaşı akşamı için her zamankinden farklı bir market alışveriş listesi yaptığını söylüyor.

Market alışverişleri de ortalama 3 gün önceden ve daha çok eş ya da aileyle birlikte yapılırken, alışveriş için yüzde 95 oranla zincir marketlerin tercih edildiği ortaya çıkıyor.

Alışverişlerini online olarak yapmayı tercih eden katılımcılar arasında ise Migros Sanal Market en çok kullanılan online market uygulaması olarak öne çıkıyor.

İlk sırada mezeler var

Migros’un gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre bu yıl yılbaşı sofraları farklı lezzetlerle renkleniyor. Yüzde 71’lik oranla mezeler yemek tercihlerinde ilk sırayı alırken; zeytinyağlılar yüzde 48’lik, ızgara kırmızı et yüzde 43’lük, etli yemekler yüzde 40’lık oranla mezeleri takip ediyor.

Yılbaşı akşamlarının vazgeçilmezleri atıştırmalıklar geçen yıla kıyasla daha da artarak, yüzde 63 ile marketlerdeki indirimlerde ilgi çeken ürün grubu olmaya devam ediyor. Şarküteri yüzde 51 ile ikinci, meyve-sebze yüzde 46 ile ikinci, kırmızı et ise yüzde 43 ile üçüncü oluyor.

Ayrıca sevilen ürünleri şık paketlerde bir araya getirerek hem fiyat avantajı hem de pratiklik sağlayan yılbaşı sepetleri ise 4 kişiden 1’i tarafından tercih ediliyor.

Migros müşterilerinin yüzde 73’ü sevdiklerinin yeni yılını hediyeyle kutlamak istiyor. Hediye alışverişinin ilk adresi yüzde 66 ile alışveriş merkezleri, yüzde 62 ile online alışveriş siteleri oluyor. Hediye alanların ilk tercihi yüzde 53 ile bu yıl da kozmetik olurken, yüzde 46’sı ev eşyaları, yüzde 41’i ise hazır giyimden yana seçim yapacağını söylüyor.

(AA)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir