MHP’li Bülbül: Haksız fiyat artışları ile vatandaşımızı zor duruma sokmaya çalışan ahlaksızlar tespit edilip ifşa edilmeli

MHP’li Bülbül: Haksız fiyat artışları ile vatandaşımızı zor duruma sokmaya çalışan ahlaksızlar tespit edilip ifşa edilmeli

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, 2023 yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde “Bu süreçte piyasada hakim durumda bulunan ve bu hakim durmalarını kötüye kullanan yapıların üzerine kararlılıkla gidilmesi son derece önemlidir. Haksız fiyat artışları ile vatandaşımızı ve devletimizi zor duruma sokmaya çalışan ahlaksızlar tespit edilip ifşa edilmeli ve hukuken kendilerinden hesap sorulmalıdır” dedi.

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, TBMM Genel Kurulu’nda bugün başlayan 2023 yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde konuştu. Bülbül şunları ifade etti:

“MHP grubu olarak bütçe kanun teklifini olumlu buluyor ve destekliyoruz”

“MHP grubu olarak bütçe kanun teklifini olumlu buluyor ve destekliyoruz. Küresel enflasyonun 2001’deki 4,7 seviyesinden 2022 sonunda yüzde 8,8’e yükseleceği, 2023’te ise yüzde 6,5’e gerileyeceği tahmin edilmektedir. Dünyada emtia fiyatlarında görülen artışların yanı sıra gıda ve dayanıklı mal fiyat artışları nedeniyle enflasyonda artışın meydana geldiği görülmektedir. Dünyada yaşanan bu gelişmeler doğal olarak ülkemizde enflasyonun artışına olumsuz yönde etki etmiştir. Bu doğrultuda tüketici enflasyonu 2021 içerisinde artış eğilimi sergilemiştir. 2022’de ise Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle artan enerji ve gıda fiyatları enflasyonun daha fazla oranda artmasına neden olmuştur. 2022 sonunda Merkez Bankası tahminleri doğrultusunda TÜFE yıllık artışının baz etkisinin yanı sıra döviz kuru gelişmelerinin birikimli etkisindeki gerileme ve gıda fiyatlarında beklenen düzeltme etkisiyle enflasyonda düşüşün gerçekleşmesi beklenmektedir.

“Haksız fiyat artışları ile vatandaşımızı ve devletimizi zor duruma sokmaya çalışan ahlaksızlar tespit edilip ifşa edilmeli”

Böyle bir dönemde özellikle piyasada stokçuluk olarak bilinen faaliyetlerin önüne geçilmesi ve haksız fiyat artışlarının engellenmesi amacıyla ilgili bakanlıklarımız eliyle denetim faaliyetlerinin artırıldığını görmekteyiz. Bu süreçte piyasada hakim durumda bulunan ve bu hakim durmalarını kötüye kullanan yapıların üzerine kararlılıkla gidilmesi son derece önemlidir. Haksız fiyat artışları ile vatandaşımızı ve devletimizi zor duruma sokmaya çalışan ahlaksızlar tespit edilip ifşa edilmeli ve hukuken kendilerinden hesap sorulmalıdır. Ekonomik refah ve gelir dağılımdaki adaletsizliğin sebebi olan enflasyonun etkisinin azaltılması hususunda atılacak her türlü adımı destekleyeceğimizi buradan bir kez daha tekrar etmek istiyoruz.

“Cumhur İttifakı olarak, vatandaşımızın ihtiyaç ve taleplerine cevap vermek için azami gayret sarfetmekteyiz”

Cumhur İttifakı olarak vatandaşımızın ekonomik ve sosyal ihtiyaç ve taleplerine cevap vermek için de azami gayret sarfetmekteyiz. Asgari ücretten ve çalışanların asgari ücret tutarındaki gelirlerinden vergi alınmaması, basit usulde vergilendirilen esnafımızdan vergi alınmaması, 3600 Ek Gösterge düzenlemesi, gazilerin haklarındaki iyileştirilmeler, sağlık çalışanlarına yıpranma payı hakkı verilmesi ve yardımcı sağlık personelinin istihdamının yaygınlaştırılması, kadına şiddet ve çocuk istismarının önlenmesi, kadına  ve çocuğa karşı suçlarda cezaların ağırlaştırılması, hayvanların korunması, tohum, fide ve ilaç gibi girdilerin vergi yükünün düşürülmesi gibi partimizin de taahhütleri arasında yer alan bir çok düzenleme 27’nci Yasama  Dönemi içerisinde  Cumhur İttifakı’nın oyları ile Gazi Meclis’imizde kabul edilmiştir. Yine MHP olarak yakın zamanda hayat geçirilmesini beklediğimiz Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetinin giderilmesi, kamuda kadro alamayan taşeron işçiler 4B’li fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya geçirilmesi, emekli, aylıklarındaki eşitsizliklerin giderilmesi, şehit ailelerinin ekonomik ve sosyal haklarının daha da iyileştirilmesi gibi düzenlemelerin de vatandaşımızı memnun edeceğine inanmakta ve bu doğrultuda yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmaya devam edeceğimizi ifade etmekteyiz.

“Ne idüğü belirsiz, krizleri davet eden sistem vaatleri ile Türkiye’nin kaybedecek 1 dakikası bile bulunmamaktadır”

Yüksek faizin üretin, yatırım, istihdam ve büyümeye dayalı ekonomini dostu olmayacağını düşünmekteyiz. Yatırımların ve istihdamın artması için özellikle arz cephesinde bir rahatlama meydana gelebilmesi için uygulanan politikada özellikle faizlerin düşük sevide olması oldukça önemlidir. Faiz ve kur sarmalına hizmet eden lobilere fırsat vermeden ülkemizin üreterek büyümesi hususunda yatırımcılarımız devletimize güvenmeli ve yapılacak yatırım girişimleri devletimizde desteklenmelidir. Ülkemizin parlamenter sistemde yaşanan hükümet kurma tartışmalarında olduğu gibi yeniden bir siyasi belirsizliğin içine girmesi ve istikrarsız bir sürece evrilmesi söz konusu olmamıştır, olmayacaktır. Türkiye’nin lider ülke olma hedefine, yürüme azmine ket vuracak, zaman kaybettirecek hiçbir köhne girişime milletimiz tarafından rağbet edilmeyecektir. Ne idüğü belirsiz, krizleri davet eden sistem vaatleri ile Türkiye’nin kaybedecek 1 dakikası bile bulunmamaktadır. Önümüzdeki süreçte özellikle yeni anayasa çalışmaları kapsamında MHP ve Cumhur İttifakı olarak ortak bir mutabakatın oluşması ve Türkiye’de bu uzlaşı ve istişare zemininin yerleşip gelişmesinde katkı bulunmaya devam edeceğimizi tekraren ifade ediyoruz.

“Ülkemizin göçmen kampı haline gelmesini, demografimizin bozulmasını kabul etmemiz asla söz konusu olamaz”

Ülkemizin göçmen kampı haline gelmesini, demografimizin bozulmasını kabul etmemiz asla söz konusu olamaz. MHP olarak bu doğrultuda ülkemizde geçici barınma statüsünde bulunan Suriyelilerin ülkelerine sağ salim, güvenli ve gönüllü şekilde dönmeleri gerektiğini tekraren belirtiyoruz. Demografik geleceğimizin teminat altına alınması için atılan her türlü adımın destekçisi olduğumuzu da ifade ediyoruz. MHP olarak milli enerji stratejisi doğrultusunda 85 milyon vatandaşımızın ve gelecek nesillerimizin hak ve menfaatleri için atılan adımların hayati önemde olduğunu biliyor ve bu adımları destekliyoruz.” (ANKA) 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir