Metropoll Başkanı Sencar: Erdoğan, AK Partili kararsızların 5 puanını geri almayı başardı

Metropoll Başkanı Sencar: Erdoğan, AK Partili kararsızların 5 puanını geri almayı başardı

Metropoll Araştırma Başkanı Özer Sencar, AKP’den kopanların başka partiye gitmeyerek kararsız kaldığını ve muhalefetin bu kesmi tarafına çekemediğini söyledi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son 5 ayda seçim ekonomisine yönelmesinin kaybedilen puanların geri alınmasında etkili olduğunu ifade eden Sencar, “Erdoğan, AK Partili kararsızların 5 puanını geri almayı başardı” dedi.

Sencar, “Kararsızların arasında AK Parti’den 5, MHP’den 1.5 puanlık bir kesim var. Eğer Cumhur İttifakı 6.5 puanlık oyunu geri kazanabilirse, Cumhur İttifakı yüzde 49’a çıkıyor, Millet İttifakı yüzde 42’de kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Metropoll araştırma şirketinin başkanı Özer Sencar ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Selvi’nin aktardığına göre Sencar, yaptırdıkları seçim anketlerini şöyle değerlendirdi:

“1- Erdoğan son 5 ayda seçim ekonomisine yöneldi. Memur ve emekli maaşlarındaki artış, asgari ücret artışı, tarımda verilen taban fiyatlar, TOKİ’nin konut kampanyası etkili oldu.

2- AK Parti’den kopanlar başka partilere gitmedi. Kararsız kaldı. Kararsızların arasında AK Parti’den ayrılanların oranı 10 puandı. Muhalefet, AK Parti’den kopanları çekemedi. Erdoğan, AK Partili kararsızların 5 puanını geri almayı başardı.

3- Kararsızların arasında AK Parti’den 5, MHP’den 1.5 puanlık bir kesim var. Eğer Cumhur İttifakı 6.5 puanlık oyunu geri kazanabilirse, Cumhur İttifakı yüzde 49’a çıkıyor, Millet İttifakı yüzde 42’de kalıyor.

4- Erdoğan’ın güçlü liderliği. Erdoğan, uluslararası toplantılarında güçlü liderlik algısını güçlendirmeyi başardı. Rusya-Ukrayna savaşındaki tutumu, tahıl koridorunu oluşturması, NATO’nun genişlemesinde İsveç ve Finlandiya karşısındaki tavrı, güçlü liderliği algısını pekiştirdi. Erdoğan son 4 ayda oylarını 5 puan artırdı.”

“Eğer bu ekonomik şartlarda Erdoğan yeni bir seçim zaferine doğru ilerliyorsa 6’lı Masa’nın başka hiçbir şeyle uğraşmadan bu işi masaya yatırması gerekiyor”

Selvi, “Yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen muhalefetin oyları neden yükselemiyor, Erdoğan nasıl yeniden yükselişe geçti? Muhalefetin topluma yeterince güven vermediğinden bir türlü umut oluşturamamalarına kadar birçok şey sıralanabilir. Ama isterseniz bunu muhalefete bırakalım. Eğer bu ekonomik şartlarda muhalefet umut oluşturamıyor, Erdoğan yeni bir seçim zaferine doğru ilerliyorsa 6’lı Masa’nın başka hiçbir şeyle uğraşmadan bu işi masaya yatırması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yazının tamamını okumak için .

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir