Metropoll Araştırma’nın kurucusu Sencar: Erdoğan, Mansur Yavaş’ı perişan eder; devletin bütün arşivleri emrinde

Metropoll Araştırma’nın kurucusu Sencar: Erdoğan, Mansur Yavaş’ı perişan eder; devletin bütün arşivleri emrinde

T24 Haber Merkezi

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın olası adaylığı hakkında, “Erdoğan’ın karşısına çıkarsa, Erdoğan onu çok kısa sürede perişan eder. Devletin bütün arşivleri Erdoğan’ın emrinde” dedi. 

Medyascope Genel Yayın Yönetmeni Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtlayan Sencar, muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olması gerektiğini yorumladı. 

Sencar, şöyle konuştu: 

“Mansur Yavaş bizim ölçümlerde açık ara herkesin önünde. Onu İmamoğlu takip ediyor. Kılıçdaroğlu ve Akşener, oldukça gerisinde, 10-15 puan… Biz özel bir şey yapmıyoruz bu konuda. Mansur Yavaş’la bir ilişkimiz yok. Mansur Yavaş başından beri her ay birinci sırada çıkıyor. Erdoğan dahil onu geçen kimse yok. 

Mansur Bey ve Meral Hanım çıkarsa biz kendi adayımızı çıkarırız dedi HDP… HDP aday çıkarırsa kesin ikinci tura kalacak seçim. İlk turda muhalefetin kazanması için 4 faktör var; birincisi; doğru adayla, kazanabilecek adayla çıkılması… Yani toplumun hiçbir kesiminden ambargo yemediği biridir. 

“HDP olmasa da kazanırız diyorlar, hayal görmesinler”

İkinci husus, HDP’nin desteklemediği bir adayın ne birinci ne ikinci turda kazanma şansı yeterli değil. İyi Parti yakınlarında ‘HDP olmasa da kazanırız’ diyorlar. Hayal görmesinler, bu kadar net… Meral Hanım’ın ‘Biz HDP ile masaya oturmayız’ demesi bir siyasi faciadır. Meclis’te, komisyonlarda oturuyorsunuz? 

Zafer Partisi binde 1’di, bugün yüzde 3 oldu 5 ayda. İyi Parti ile Zafer Partisi önemli bir rakip. Meral Hanım biz onlarla oturmayız diyerek hata yaptı. Zafer Partisi’ni bu kadar dikkate alıp kendi politikasını ona göre belirlemesi siyasi bir hatadır. 3-5 sene içinde Türkiye’de milletçi partiler 1-2 haline inecekler. Son 6 ayda İyi Parti’nin merkeze yürüyüşü durdu. Meral Hanım’ın en kısa zamanda merkezi siyasete dönmesi lazım. 

6’lı masa diyor ki ‘biz adayı belirleyeceğiz’. 6’lı masanın 4 tanesinin oyu yüzde 6 bile değil. Bunun neresinde demokrasi, hukuk var? Bir an önce ne yapacaksanız çıkıp söyleyin. Kafalarında Kemal Bey dışında bir isim varsa onu öldürüyorlar. Alanı Kemal Bey’e teslim ettiler. Kemal Bey son 4 ayda Erdoğan karşısında potansiyel ve gücünü yükseltiyor. Beğeniyor musunuz sorusunda Meral Hanım’ı geçti, yüzde 30’lardan yüzde 40’lara çıktı.

Meral Hanım, siyaset sahnesini Kemal Bey’e teslim etti, bu büyük bir siyasi hatadır. 

Mansur Yavaş’ın olası adaylığı 

“Mansur Yavaş, siyaset meydanına çıkar, gazetecilerin, vatandaşların karşısını çıkarsa bu halini ne kadar koruyabilir bilmiyorum. İnşallah dedi ve perişan ettiler onu. Bir siyasi aktörün gücü, meydana çıkıp meydanda bir süre kaldıktan sonra anlaşılır. Mansur Yavaş bütün ölçümlerde Erdoğan’dan ve diğerlerinden 15-17 puan önce. Yavaş belediye başkanı olarak dürüst ve çalışkan. Onunla ilgili hiçbir dedikodu duymadım. Ama Yavaş, Erdoğan’ın karşısına çıkarsa, Erdoğan onu çok kısa sürede perişan eder. Devletin bütün arşivleri Erdoğan’ın emrinde. 

Mansur Yavaş, iktidarın ve muhalefetin koruması altında, korunaklı bir köşede duruyor. Kimse saldırmıyor. Onu birileri bir gün belki cumhurbaşkanı yapabiliriz diye düşünüyor olabilir. Yavaş, iki dönemdir çalışıyor, sandıkları koruyabilselerdi ilk dönemde de seçilecekti. CHP ve Yavaş, Ankara’da sandıkları koruyamadıkları için birinci dönem kazanamadı. İkinci dönemde de koruyamadılar. Seçimden 1 ay önce CHP’nin istediği bir araştırma yaptık. Mansur Yavaş, karşısındakinden 15 puan öndeydi, seçim günü 3 puan öndeydi. Erdoğan, Yavaş kazansın diye en olmadık adayı koydu karşısına… Ya da Erdoğan’a Mansur Yavaş’ı çıkarması konusunda empozede bulundular. 

Erdoğan çok yıprandı, kim çıkarsa kazanır havasında herkes. Bu, Erdoğan’ı tanımamaktan kaynaklanıyor. Yok böyle bir şey, Erdoğan bir kampanya makinesidir.”

 

 

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.