Metrodaki bıçaklı saldırgana verilen hapis cezasının gerekçesi: Cezada indirim, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye sokar

Metrodaki bıçaklı saldırgana verilen hapis cezasının gerekçesi: Cezada indirim, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye sokar

İstanbul’da Kadıköy-Kartal metrosunda geçen yıl tartıştığı iki kadına bıçakla saldıran Emrah Yılmaz hakkında üst sınırdan 11 yıl 2,5 ay hapis cezası veren mahkeme, gerekçeli kararında, “Cezada indirim yapılması, sanığın topluma kazandırılması yerine vatandaşların can, vücut ve mal güvenliklerini tehlikeye sokar” dedi.

İstanbul’da Kadıköy-Kartal Metrosu’nda geçen yıl tartıştığı Nilgün Damgacı ile kızı Seda Damgacı’ya saldıran ve kamuoyunda da büyük tepki toplayan Emrah Yılmaz’ın “hakaret”, “silahla tehdit”, “yaralama” ve “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçlarından 11 yıl 2 ay 15 gün ceza aldığı davada mahkeme gerekçelerini açıkladı.

İndirimsiz, üst sınırdan verdiği cezada İstanbul Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi dikkat çeken bir karara imza attı.

Sabah gazetesinden Arzu Kaya’nın haberine göre; sanığın olay boyunca onur kırıcı hareket ettiğine vurgu yapan mahkemenin gerekçeli kararında en dikkat çeken detay ise “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan verilen cezaya ilişkin oldu. Saldırganın suçunu kamuya açık bir alanda işlediğinin altını çizen mahkeme, “Kadın, çocuk, genç, yaşlı tüm vatandaşların özgürce seyahat ettiği toplu taşıma aracında, yoğun iş çıkışı saatinde suç işledi. Eylemi nedeniyle metroda seyahat eden yolcuların yaşadığı korku ve panik, sarf ettiği sözler ve bundan pişmanlık duymaması yoğun suç kastını ortaya koydu. Vatandaşların serbestçe, güvenilir bir şekilde seyahat etme özgürlüğü ve kamu barışının temini amacıyla alt sınırdan uzaklaşılarak ceza verildi” dedi.

Sanığın yargılama boyunca pişmanlık göstermediğini aksine başkalarını suçlayıcı bir savunmaya imza attığını kaydeden mahkeme, “Kasıtlı suçlardan çok sayıda sabıkası var ve buna rağmen hâlâ ıslah olmayıp suç işlemeye devam etti. Hakkında indirim yapılması, sanığın topluma kazandırılması yerine toplumda yaşayanların can, vücut ve mal güvenliklerini tehlikeye sokar. Toplumun çıkarlarının korunması gerektiği kanaatine varılarak sanık hakkında verilen cezalarda indirim yapılmamıştır” diyerek önemli noktalara değindi.

TIKLAYIN – Metrodaki bıçaklı saldırgana 11 yıl 2 ay 15 gün hapis

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir