Metin Lokumcu davasında sanık polis: Gaz kullanımından önce uyarı yapıldığını duymadım

Metin Lokumcu davasında sanık polis: Gaz kullanımından önce uyarı yapıldığını duymadım

Artvin Hopa’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011 tarihindeki mitingi öncesinde polisin sıktığı biber gazı sebebiyle fenalaşıp kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu‘nun ölümüne ilişkin davada, sanık polis Taner B. “Gaz kullanımından önce herhangi bir uyarı yapıldığını duymadım” dedi. Dava avukatları, ayrıcı sanıkların “emri ondan aldık” dedikleri dönemin Hopa Kaymakamı Abdullah Aktaş hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti de, mahkeme başkanının değişmesinden kaynaklı bütün taleplerin bir sonraki duruşmada değerlendirilmesine hükmetti. Duruşma 30 Eylül’e ertelendi.

Davanın bugün Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 5’inci duruşmasında “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanan 13 sanıktan polis Taner B. konuştu.

Duruşmada, “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanan 13 sanıktan polis Taner B. hazırdı. Duruşmaya Lokumcu ailesinin yanı sıra çevre kentlerden çok sayıda kişi katıldı.

Katılma talepleri reddedildi

Bianet’in haberine göre; duruşmada ilk olarak Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, İkizdere Çevre Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, Ordu Çevre Derneği, Eğitim Sen Trabzon Şubesi ve Yeşil Artvin Derneği tarafından katılım talebinde bulunuldu. Mahkeme heyeti bu talepleri, suçtan doğrudan zarar görme ihtimalinin bulunmadığı gerekçesiyle reddetti.

“Talimatla gaz kullandık”

Katılma taleplerinin ardından sanık polis Taner B.’nin savunmasına geçildi. Olay günü geçici görevle Erzurum’dan Hopa’ya geldiklerini söyleyen B. şöyle dedi:

“Erzurum Çevik Kuvvet ekibiyle 50-60 kişi İş Bankası ile inşaat arasındaki alana görevlendirildik. Ben gazcı olarak bulunuyordum. Bizim olduğumuz yerin önünde bir basın açıklaması gerçekleşti.

“Önce TOMA suyla müdahalede bulundu. Sonrasında bize doğru tabureler atıldı. Arkasından bize talimat geldi ve gaz kullanmaya başladık. Metin Lokumcu’yu tanımam. Olay anında şahıs şahıs kişileri ayırmak da mümkün değil.

“O esnada gaz kullanıldıktan sonra bir arkadaşım yaralanmıştı, onun kullandığı aleti alarak ben kullandım. Bizim sorumlu amirimiz Erol Darcan’dı. Bize gaz kullanın talimatı da Erol Darcan’dan geldi.”

TIKLAYIN | Metin Lokumcu’nun son anları: İyi değilim…

 

administrator
Nig Akademi kuruluşu olan Haber Buketi, hiç bir siyasi otoritenin etkisi altında kalmadan, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışını hayata geçirmek için tüm gücüyle çalışıyor. Nig Akademi, insan emeğinin tüm değerlerin üzerinde olduğu bilinciyle hareket ederek, çalışan, çalışma koşulları, çevre ve sağlık koşullarının ürün ve hizmet standartlarıyla bir bütün olduğuna inanır

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.