Merkez Bankası, enflasyonda yüzde 5 hedefini hatırlattı; liralaşma vurgusu yaptı

Merkez Bankası, enflasyonda yüzde 5 hedefini hatırlattı; liralaşma vurgusu yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini değiştirmediği yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetinde liralaşma vurgusu yapıldı.

Merkez Bankası’nın duyurduğu PPK özetinde, “Para politikası duruşu, enflasyon görünümüne yönelik risklerin kaynağına, kalıcılığına ve para politikası ile ne ölçüde kontrol altına alınabileceğine dair değerlendirmeler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefine ulaşılması odağında belirlenecektir” denildi.

Liralaşma vurgusunun yapıldığı metinde, “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları Liralaşma Stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” ifadesine yer verildi.

Metinde, Merkez Bankası’nın liralaşma hedefi doğrultusunda elindeki bütün araçları değerlendirdiği hatırlatılarak, şu değerlendirme yapıldı:

“Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Bu süreçte, politika araçlarının Türk lirası mevduat gelişiminin desteklenmesi, APİ fonlamasının teminat yapısında Türk lirası cinsi varlıkların artırılması, para takası (swap) miktarının kademeli şekilde azaltılması ve döviz rezervlerinin güçlendirilmesi istikametinde geliştirilmesine odaklanılmaktadır.”  

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir