Maya Piramidi’nde dans eden turist tepkiyle karşılaştı

Maya Piramidi’nde dans eden turist tepkiyle karşılaştı

Pazartesi günü, Meksika’nın Chichen Itza kentindeki Kukulkan Maya Tapınağı’na yasak olmasına rağmen tırmanan bir kadın, kuralları çiğneyerek öfkeye yol açtı.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Kukulka Tapınağı’na tırmanan kadın zirveye ulaştıktan sonra kendisini izleyen turist grubuna dans da içeren çeşitli hareketler yaparak onları kızdırdı. TikTok’ta yayınlanan videoya göre, kalabalığın kadına su attığı ve “aptal”, “hapis” diye seslendiği görüldü.

Kadın, sonrasında yetkililer tarafından götürülürken, öfkeli kalabalık kadının kafasındaki şapkayı indirdi ve saçlarını çekti.

Riviera Maya News’in bildirdiğine göre, adı açıklanmayan kadın, yerel polis tarafından tutuklandı ve 2008’den beri koruma amaçlı ziyaretçilere yasak olan tapınağa tırmandığı için belirsiz bir para cezasına çarptırıldı.

TAPINAK ZARAR GÖRMEDİ

Meksika’nın Federal Anıtlar ve Arkeolojik, Sanatsal ve Tarihi Alanlar Yasası tarafından belirlenen cezalar, korunan bir alana verilen hasarın ciddiyetine bağlı olarak 2.500 ABD Doları ile 5.000 ABD Doları arasında değişiyor.

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü yaptığı açıklamada, El Castillo olarak da bilinen tapınağın zarar görmediğini söyledi.

Basamaklı piramit, Maya uygarlığı tarafından MS 8. ve 12. yüzyıllar arasında Tüy Yılan tanrısı Kukulkán’a tapınak olarak hizmet etmek için inşa edildi.

 

 

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir