Mahsa Amini’nin öldürülmesi İzmir’de protesto edildi

Mahsa Amini’nin öldürülmesi İzmir’de protesto edildi

İzmir’de bulunan kadın örgütleri ve İranlı kadınlar, İran’da ahlak polisi tarafından Mahsa Amini‘nin öldürülmesini protesto etti.

İzmir’de yaşayan İranlı kadınlar, İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesini protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açıklamaya kadın örgütlerinin yanı sıra HDP milletvekili Musa Piroğlu ile HDP İzmir il yöneticileri de katıldı.

Mahsa Amini’nin fotoğrafları ile “İranlı kadınlar yalnız değildir, yaşasın enternasyonal kadın mücadelemiz” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” yazılı dövizler taşınan açıklamada, sık sık “İranlı kadınlar yalnız değildir”, “Jin, jiyan, azadi” (Kadın, yaşam, özgürlük) ve “Yaşasın kadın dayanışmamız” sloganları atıldı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, İngilizce açıklama yapan İranlı bir kadın, İran’da yaşananları anlatarak, “33 yaşındayım, İran’da kız lisesine gittim, İslami dersler aldık. Özgür bir eğitimimiz bile yoktu. Bizden sadece Müslüman olup istediklerini yapmamızı istiyorlar. 7 yaşından itibaren hicap giyme zorunluluğu var. Eğer hicap giymesen okula bile gidemezsin. Sadece okumak için 7 yaşındaki kızlar hicap giymek zorunda kalıyor. Bizler büyüdükçe temel hak ve özgürlüklerimiz izinlere bağlı oluyor. İran’da kadının özgürce evlenme ya da yurt dışına çıkmaya hakkı yok” dedi.

“Herkes inancını özgürce yaşayabilmeli”

“Her yerde ahlak polisleri geziyor. Başınızda hicap olduğunda biraz saçlar görününce ahlak polisleri, ‘Hicap takmadın’ deyip saldırabiliyor” diyen İranlı kadın, “Aynı şeyi Amini ve İran’daki tüm kadınlar yaşayabiliyor. Hicap giyilmediği için insanlar tutuklanıyor. Tutuklanmakla kalmayıp küfür edebiliyorlar. Daha kötüsü insanları öldürebiliyorlar ve nitekim öldürdüler” şeklinde konuştu.

Herkesin inancını özgürce yaşayabilmesini istediklerini söyleyen İranlı kadın “Biz İslam Cumhuriyeti’ne hayır diyoruz. 43 yıldır en küçük eylemde insanları öldürüyorlar. Biz o rejimi İran’dan çıkarıp özgürleşmek istiyoruz. Herkes özgürce kendi dinini yaşayabilmeli. Kimse kimseye zorla dini dayatamaz. Yanlış anlaşılmasın biz kimsesinin dinine karşı değiliz. Ancak herkes inancını özgürce yaşayabilmeli” ifadelerini kullandı.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.