Lübnan ve Ürdün üzerinden Şam’a bakış

Lübnan ve Ürdün üzerinden Şam’a bakış

Lübnan ve Ürdün, 2019’da Esad yönetimiyle ilişkileri normalleştirdi. Ardından bu ülkelerdeki Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri için karşılıklı irade beyanında bulunuldu.

BM verilerine göre bugüne kadar Ürdün’den 40 bin, Lübnan’dan 39 bin civarında Suriyeli ülkesine döndü. İki ülkenin Şam yönetimiyle anlaşmasından önce de toplam 52 bin kişinin ülkesine döndüğü açıklanıyor. Buna karşılık 6.7 milyon nüfuslu Lübnan’da 1.5 milyon Suriyeli bulunduğu tahmin ediliyor.

GÖNÜLLÜLER AZALIYOR

TÜRKİYE’NİN AÇMAZI

Türkiye bir yandan kendi topraklarında, bir yandan da Suriye topraklarında Suriyelilere yardımda bulunuyor. Milli Savunma bakanı Hulusi Akar, buna ilişkin rakamı, “9 milyon Suriyeliye bakıyoruz” diye açıklamıştı. Bu rakam, yapılan yardımların dışında anlamlar ifade ediyor. İktidarın uzun süre yoğun Esad karşıtı söylemleri nedeniyle Suriyeliler de keskin muhalif noktasına gelmişti. Son dönemde Şam’la ilişkilerin yeniden kurulması Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrol ettiği alanlarda tepki oluşturdu. Bu bölgedeki Suriyeliler, Esad’la barışmayacaklarını belirterek gösteri düzenliyor. Türkiye’nin yalnızca Esad yönetimini değil, muhalif grupları da ikna etmesi gerekebilir.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir