Kulisler hareketli… ‘AKP’de etkin bir isimle görüştüm’ diyerek seçim için tartışılan 2 tarihi açıkladı

Kulisler hareketli… ‘AKP’de etkin bir isimle görüştüm’ diyerek seçim için tartışılan 2 tarihi açıkladı

2023’te yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi tarihinin öne çekilmesi olasılığı gündemden düşmüyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü köşe yazısında, seçimin zamanından önce yapılması konusunda AKP’de bir kararsızlık kalmadığını belirtti. 

Sarıkaya yazısında, “Kararın kimin tarafından alınacağına yönelik tartışma da kendi içinde tüketilmiş; olursa Meclis’ten eğer muhalefet yanaşmaz ise de cumhurbaşkanı kararı ile seçimin öne alınması söz konusu olacak” dedi.

Sarıkaya konuya ilişkin AKP’de etkin bir isimle sohbet ettiğini de söyledi.

Yazının ilgili bölümünde şunlar kaydedildi:

‘AK Parti’nin konuyla ilgili etkin isimlerinden biri ile dün sohbet ederken 14 Mayıs konusunda beklentinin yüksek olduğunu belirtti ve ikinci turu da düşünerek ilk sandığı 30 Nisan olarak da planladıklarını belirtip ekledi:

Her ikisine göre tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu da bu konuda hazır. Eğer 30 Nisan olursa, ki planımız o yönde seçim takvimini 6 Mart’ta başlatırız; 55 günde tamamlanır. Eğer 14 Mayıs’ta ilk turu planlarsak da 20 Mart tarihi seçimin başlangıcı olur; bu durumda da 56 günde seçime gidilir…’

Seçim için 60 günlük süre öngörülmüş olsa da bunu kısaltma yetkisi Milletvekili Seçimi Kanunu (Mad:9) gereği YSK’nın elinde; geçmişte 45 ve 52 günde de seçime gidildiği oldu.

Dolayısıyla 30 Nisan’da yapılması durumunda seçime en fazla 4 ay, mayısta olması durumunda da 4,5 ay bulunuyor; zaten herkes de hesabını buna göre yapıyor.”

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir