“Konutta yoğun talep dönemi bitti; fiyatlar, yabancıya da pahalı gelmeye başladı”

“Konutta yoğun talep dönemi bitti; fiyatlar, yabancıya da pahalı gelmeye başladı”

Konut fiyatlarında yaşanan sert yükseliş, konut yatırımının yabancılar açısından da cazibesini yitirmesine yol açıyor. Savaş koşulları sebebiyle ülkesinden kaçan Rus ve Ukraynalılar hariç bırakıldığında yabancıya yapılan konut satışındaki yıllık düşüş yüzde 40’ı buldu. Uzmanlar yatırımcıların rotasını Portekiz, İspanya, Yunanistan gibi ülkelere çevirebileceğini belirtiyor.

BloombergHT’den Begüm Nur Alkış’ın haberine göre; TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Konut fiyatları çok arttı, 1 yıllık zaman zarfında 3 kat artış yaşandı. Bu ister istemez yabancılar için de bir artış. Konut fiyatlarındaki artış yabancılar için de bir motivasyon kaybına yol açıyor olabilir” açıklamasında bulundu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa savaşın etkisinin en çok kiralıklarda görüldüğünü belirtti. 

Son dönemde geneldeki bütün satışlarda bir düşüş olduğunu söyleyen Aşa, fiyatların alım gücünün üzerinde olduğunu belirtiyor. Bu durumun talepte de azalmaya yol açtığını belirten ve yoğun talep döneminin bittiğine işaret eden Aşa, “Satışları adet bazında ele almak lazım. Yüzdesel olarak bakmak yanıltıcı olabiliyor” dedi. 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir