Konaklama vergisi nedir, ne zaman yürürlüğe girecek?

Konaklama vergisi nedir, ne zaman yürürlüğe girecek?

2019 yılında çıkarılan ancak ertelenen konaklama vergisine ilişkin yasal düzenleme yürürlüğe girecek. Konaklama vergisi için yürürlük tarihi belirlendi. Gelir İdaresi Başkanlığı, konaklama vergisinin uygulamasına ilişkin ayrıntıların yer aldığı tebliğ taslağını hazırladı. Tarihin netleşmesiyle birlikte konaklama vergisi gündeme geldi. Vatandaşlar, konaklama vergisi ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Peki, konaklama vergisi nedir, ne zaman yürürlüğe girecek?

Konaklama vergisi otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi gibi tesislerden alınacak. Geceleme işletmeye ait olsun olmasın çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan, bungalov gibi ünitelerde yapılması konaklama vergisine tabi olacak.

Konaklama vergisi nedir?

Konaklama vergisi; konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetleri (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri, havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) kapsıyor.

Organizasyon hizmetleri için konaklama vergisi alınacak mı?

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinden bağımsız olarak sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetlerin konaklama vergisi kapsamında olmadığı belirtildi.

Söz konusu organizasyon hizmetlerinin konaklamayı içerecek şekilde sunulması hâlinde, düzenlenen faturada organizasyon hizmetinin mahiyeti ve tutarının açıkça gösterilmesi veya bu hizmet için ayrıca fatura düzenlenmesi halinde bu hizmetler üzerinden konaklama vergisi hesaplanmayacak. Bu durumda vergi, sadece konaklama hizmetleri üzerinden alınacak.

Konaklama vergisi ne zaman yürürlüğe girecek?

Konaklama vergisi 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

TIKLAYIN | Konaklama vergisi 1 Ocak 2023’te yürürlüğe giriyor; yeme-içme, havuz ve spor gibi hizmetler vergiye tabi olacak

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir